Milli istihbarat Teşkilatı, terör örgütü PKK/KCK'ya Avrupa'dan eleman temin eden terörist Faik Aydın'ı, Irak sınırından yaklaşık 160 kilometre derinlikte düzenlediği operasyonla etkisiz hale getirdi.

Terörist Faik Aydın, Türkiye sınırından yaklaşık 160 km derinlikte saklanıyordu. Milli İstihbarat Teşkilatı, PKK/KCK’nın terör örgütüne Avrupa’dan eleman toplayan Renas Raperin kod Faik Aydın’ı Irak’ta etkisiz hale getirdi. Faik Aydın, Türkiye sınırından yaklaşık 160 km derinlikte saklanıyordu.

Yakın takibe alınan terörist Faik Aydın’ın Avrupa’da faaliyet içinde olduğu tespit edildi. MİT’in etkin istihbarat ağı sayesinde Avrupa’da yaptığı örgütsel faaliyetler ortaya çıkarıldı.

Terörist'in Irak’a geçmesinin ardından Süleymaniye’de yerel halk üzerinde örgüte destek ve katılım için baskı ve şantaj yaptığı öğrenildi. Aldığı ideolojik ve akademik eğitimler sayesinde örgüt içerisinde kritik bir role sahip olduğu belirlendi. Faik Aydın için operasyon kararı alındı.Renas Raperin kod Faik Aydın Türkiye’nin 160 km ötesinde Irak’ta etkisiz hale getirildi.

Aydın, PKK/KCK’nın Avrupa’daki gençlik ve toplumsal alan çalışmalarında yer aldı. Son dönemde örgüte katılacak eleman bulamayan PKK/KCK adına Avrupa’da terörist toplama çalışmaları yaptı. Aydın Avrupa’daki birçok ülkede uzun yıllar faaliyet yürüttükten sonra 2015 yılında Kuzey Irak’a geçerek örgütün silahlı kadrosuna katıldı.

Terörist Faik Aydın, Türkiye’de PKK’nın şehir ve gençlik yapılanmalarında aktif bir şekilde rol aldı. Daha sonra örgütsel faaliyetlerine Avrupa’da devam etti. 2015 yılına kadar PKK/KCK’nın özellikle Fransa’daki gençlik ve toplumsal alan çalışmalara katıldı.

Ağustos 2015’te Irak’a geçerek örgütün kırsal kadrolarında görev almaya başladı. Aydın, Irak/Asos Mazlum Doğan Akademilerinde eğitim aldı.

PKK/KCK’ya yeni katılan unsurlara ideolojik eğitimler verdi. Son olarak ise Kerkük Eyaletine bağlı Süleymaniye/Çemçemal kırsalında bulunan Ş.Yılmaz Dersim Taburuna katıldı.Muş Sulh Ceza Hakimliğince hakkında silahlı terör örgütüne üye olma suçlamasıyla alınmış tutuklama/yakalama kaydı bulunan terörist Faik Aydın’ın, örgüt içerisinde kritik görevlere getirilmesinin beklendiği tespit edildi.

Teröristin kardeşlerinden Ferhat kod Saygı Aydın, 2014-2018 yılları arasında Erzurum’da gerçekleşen terör olaylarında aktif bir şekilde görev alıyordu. Saygı Aydın, 2018’de etkisiz hale getirilmişti. Aydın’ın diğer kardeşlerinden Renas kod Ferhat Aydın ise 2013-2014 yıllarında PKK/YPG bünyesindeyken Suriye’de ölmüştü. Aydın ailesinin PKK/KCK nezdinde “değer ailesi” olarak görüldüğü öğrenildi.

Editör: Nehir Durdağı