MİT, Suriye'deki operasyonuyla terör örgütü PKK/YPG'nin sözde Derik tugay sorumlusu "Şibli Derik" kod adlı Muhammed Azo'yu etkisiz hale getirdi.

Kaynaklarından edinilen bilgiye göre Muhammed Azo, geçen yıl MİT tarafından hedef alındı ancak operasyondan yaralı kurtuldu.

MİT, Şibli Derik kod Muhammed AZO’yu geçtiğimiz yıl hedef almış ancak operasyondan yaralı kurtulan Şibli Derik tedavi edilmek üzere PKK/YPG tarafından yurtdışına gönderilmişti. Saha ajanları her yerde Şibli Derik’i arıyordu, Derik’e döndüğünün öğrenilmesi üzerine harekete geçildi. 

55 yıllık kan davası! Kur'an-ı Kerim'in altından geçtiler 55 yıllık kan davası! Kur'an-ı Kerim'in altından geçtiler

operasyon-6

Şibli Derik kod Muhammed AZO, Şırnak/Cizre-Silopi yolu üzerindeki I.Hudut Tabur Komutanlığı'na bağlı Yakacık Karakolu'na 02.02.2022'de tanksavar füzeli saldırı gerçekleştiren ve Er Tarık TARCAN’ın terhisine 20 gün kala şehit olması, üç askerimizin yaralanması ile sonuçlanan eylemin failiydi ve MİT tarafından öncelikli hedef konumundaydı.Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgilere göre Şibli Muhammed AZO, Türkiye’ye karşı işlediği terör suçlarından dolayı çok fazla tedbir alarak hareket ediyordu. Fakat aldığı tedbirler sonunun gelmesine engel olamadı.

PKK-1

ABD askerleri ile görüntüler

ABD askerlerinin, Suriye’de stratejik müttefiki olarak gördüğü PKK/YPG ile ortak tatbikatlar gerçekleştirdiği bilinen hususlardandı. Ancak geçtiğimiz sene gerçekleştirilen tatbikat ABD’nin Türkiye’ye karşı PKK ile birlikteliğinin ilanı gibiydi. Güvenlik güçlerimize karşı eylemleri bulunan Şibli Muhammed AZO, örgüt bünyesinde tugay sorumlusu olarak görev yaparken 07.09.2022 tarihinde Suriye/Derik’te ABD güçleri ile yaklaşık 250 PYD/YPG mensubunun katıldığı ortak tatbikatın koordinasyon sorumlusu olarak görev almış ve ABD askerleri ile görüntüler sergilemişti.

terör-1

Editör: Nehir Durdağı