Ünlü sinema oyuncusu, Yeşimçam'ın yıldızı Murat Soydan hayatını kaybetti.

Murat Soydan'ın kızı Mehveş Soydan "Canım babamı kaybettik. Başımız sağ olsun" açıklamasını yaptı.

MURAT SOYDAN KİMDİR?

Gerçek adı Rüçhan Tercan Murat Soydan, 2 Ekim 1940 tarihinde İstanbul’un Üsküdar ilçesinde doğdu. 

İlk ve ortaokulu Lüleburgaz’da, liseyi Edirne’de okudu. Üniversite için İstanbul’a geldi. İktisadi İlimler Akademisi’nde okurken bir yandan da İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Musikisi bölümünü bitirdi.

Ünlü oyuncu, dolandırıcılık suçundan gözaltına alındı: Yaprak Dökümü dizisiyle hafızalara kazınmıştı Ünlü oyuncu, dolandırıcılık suçundan gözaltına alındı: Yaprak Dökümü dizisiyle hafızalara kazınmıştı

1966 yılında “Perde” mecmuasının açtığı yarışmayı Tanju Korel ile birlikte kazanarak sinemaya geçti.

Sanat hayatına sinemada 1966 yılında "Kolsuz Kahraman" adlı filmle başlayan Murat Soydan, 200'e yakın filmde rol aldı. Dizi filmlerde de oynayan sanatçı, bir dönem Sinema Oyuncuları Derneği başkanlığı yaptı. 1970'li yılların "Jön" oyuncularından olan Murat Soydan, birçok filmde Türkân Şoray ve Hülya Koçyiğit'le başrolü paylaşmıştı. Murat Soydan, 2016 yılında hayatını ve filmlerini konu alan bir kitap çıkardı.

221 filmde oynayan Murat Soydan, bir dönem Sinema Oyuncuları Derneği başkanlığı yaptı. 1972 yılında 9. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde Zulüm filmindeki rolü ile En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü kazanmıştı.


 

Editör: Gürel Yurttaş