Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Habertürk'te katıldığı programda çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Destici şunları söyledi:

"Yürütmeyle ilgili 5 yıllık istikrarli bir dönemimiz oldu. Eleştirebilirsiniz; lakin önemli olan bir istikrar sağlandı mı, sağlandı mı? Sağlandı. Uygulamada bazı hatalar da oldu. Erken seçim araya girince çıkarılamayan uyum yasaları vardı. Bizim yeni anayasa çağrılarımız vardı. Muhalefet evet demedi. Şimdi seçime gidiyoruz. Eleştiriden öte daha iyiyi, daha doğruyu nasıl buluruz? Kuvvetler ayrılığını daha yükseğe, istenilen seviyeye nasıl çıkartırız bunun uğraşı içindeyiz. Sahada gördüğümüz yanlışları da elbette ki lisan-ı münasip içerisinde dile getiriyoruz. Eksiklikler varsa sayın Cumhurbaşkanımızla paylaşıyoruz.

Eğer 4 parti ortak bir liste, yani tek liste altında buluşabilirse o zaman diyelim ki, Cumhur ittifakı'nın oy toplamı yüzde 48-49 bandında görülüyor. Biz bu seçime ayrı ayrı 4 parti olarak girdik. Karşı ittifak ortak bir listeyle girdi diyelim, onlar daha avantajlı duruma geliyor. Şu anda ortak liste yok, kendi listemizle katılıyoruz. Biz BBP olarak kendi listelerimiz hazır. 1000'e yakın müracaat oldu. 81 ilde seçime katılacak şekilde hazırız. İttifak ve parti listesini YSK'ya sunmak için zaman var. Hedefimiz yüzde 4-5 oy almak. Biz grup kuracak milletvekili hedefliyoruz. Ben Ankara veya İstanbul'dan aday olabilirim.

Dün Hatay'daydım. AFAD'da yapılan toplantıya katıldım. Antakya merkezde, Hatay Belen'de açılışlar yaptık. Orada bizim Alperen Ocakları'nın koordinasyon merkezi ve çadır merkezi var. Buradaki izlenimleri paylaşıyoruz. Daha önce Sayın Cumhurbaşkanımız ve sayın Devlet Bahçeli ile Elazığ'daydık. Biz Sivas'ta havaalanından deprem konutlarının temelinin atılacağı tören alanına 1,5 saatte gidebildik. Vatandaşın inanılmaz bir ilgisi vardı. Sayın Cumhurbaşkanımıza teknik, matematiksel bir şeyi ortaya koydum, anlattım. İttifakta olan partiler uzlaşırlarsa, hakkaniyetli, adaletli şekilde seçime tek liste ile girebilirlerse mevcut oylarından çok daha fazla olur. Hele ki karşı ittifak dağınık şekilde seçime girerlerse. Çok rahatlıkla 360 sayısının üstüne çıkabiliriz. Ortak listeyle daha fazla vekil çıkarabileceğimizi söyledim. Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda açık ve net bir şey söylemedi.

Milletvekilliği seçimde gayemiz Cumhur İttifakı olarak Meclis'in çoğunluğunu elde etmek. Bizim yeni anayasa hedefimiz var. Bunu yapabiliriz. Adil şekilde liste yapılırsa bu olabilir diye düşünüyorum. Hala bana göre vakit geçmiş değil. 3 siyasi parti adına konuşmuyorum. BBP Genel Başkanı olarak konuşuyorum.

Birileri HÜDA PAR ile HDP'yi eşleştirmeye çalışıyor. Bir kere eşleştirilemez. HDP terör örgütü PKK'nın partisi. Bütün söylem, eylemleri, kararları böyle. En son Kılıçdaroğlu 'Kürt sorununu TBMM'de çözmek istiyoruz' dedi. Demek ki böyle söz verdi. CHP bir iki cümle Kürt sorunu diye bir şey paylaşsın. Ben HÜDA PAR'ın parti tüzüğüne karşıyım, söylemlerini doğru bulmuyorum. Daha sonra Zekeriya Bey'in açıklamaları üniter yapı, bayrak, istiklal marşı, milletin birliği noktasında hiçbir farklı düşünce olmadığını, tamamını desteklediklerini, bunların yanında durduklarını söyledi. Bunu söyleyene siz daha ne söyleyebilirsiniz. Ben HÜDA PAR'ın parti programındaki vaadlere katılmıyorum onların tam karşısındayım. Ben BBP olarak yeke yek ittifak kurmam. HÜDA PAR eşittir HDP değildir.

Akşener'e İYİ Parti'ye geçmiş olsun mesajımı paylaştım. Sayın Akşener konuşunca şöyle bir fotoğraf ortaya çıktı. Sanki bu saldırıdan memnun oldu. Bunun üzerinden Cumhurbaşkanımıza, İçişleri'ne, Cumhur İttifakı'na, devlete atar yapıyor, gider yapıyor sanki. Meral Hanım 'Bu partiye, bu kadına, bu ittifaka oy vermek zorundasınız' diyor. Buradan siyasi ranta çevirmeye çalışıyor. Sayın Cumhurbaşkanımıza ithamda bulunuyor. Recep Tayyip Erdoğan tecrübesinde, bilgisinde, ağırlığında bir kimse böyle şeylere tevessül eder mi? Sayın Akşener duygularını çok çabuk dışına vuran bir siyasetçi, kendi duygularına pek hakim olamayan siyasetçimiz. Biraz daha itidalli olması lazım. Tabanları, halkı düşmanlaştırmak doğru değil.

Sayın Muharrem İnce'ye verilmiş oy Kılıçdaroğlu'na gitmeyecekti. Sayın İnce'nin oyu bir anda 11-12'lere geldi. Bu sayın Kılıçdaroğlu'nun adaylığını açıkladıktan sonra çıktı. Adaylığı Cumhur İttifakı'na zarar veren bir durum değil. Sayın İnce aday olmasa da o oyların sayın Kılıçdaroğlu'na gitmeyecekti zaten. TOGG siparişi verdim ama çıkmadı bana. BBP olarak bu seçimlerde logomuz aynı. Bugüne kadar BBP olarak kullanıyorduk; fakat bu seçimde Büyük Birlik Partisi'ni Büyük Birlik olarak kullanıyoruz."

Editör: Grlyrtts