Nepal'in başkenti Katmandu'da monarşiye dönülmesi talebiyle gösteri düzenleyen protestoculara polis göz yaşartıcı gaz, tazyikli su ve copla müdahale etti.

Nepal’de 2008 yılında son verilen monarşinin yeniden tesis edilmesini, anayasadan laiklik ibaresinin çıkarılmasını ve ülkenin yeniden “Hindu Devleti” olmasını isteyen binlerce kişi, başkent Katmandu’ya doğru yürüyüşe geçti.

nepal

Nepal bayrağı taşıyan ve eski Kral Gyanendra yanlısı slogan atan göstericiler, Katmandu şehir merkezine doğru ilerlemeye çalıştı. Çevik kuvvet polisi ise göstericilere göz yaşartıcı gaz, tazyikli su ve copla müdahale etti. İki tarafta da yaralananlar oldu.

nepal2

6,5 büyüklüğünde deprem oldu 6,5 büyüklüğünde deprem oldu

Yetkililer daha önce şehrin önemli noktalarında gösterileri yasaklamıştı.Güney Asya ülkesi Nepal’de uzun süren protestolar sonucu Kral Gyanendra 2008'de monarşiye son vermiş, cumhuriyet ilan edilmişti. Böylece meşruti monarşi sistemiyle yönetilen Nepal, Mayıs 2008’de Nepal Federal Demokratik Cumhuriyeti’ne dönüşmüştü.

NEPALGH Yeni Anayasa’nın hazırlanması amacıyla 2008 yılında seçilen I. Kurucu Meclis, görev süresi içinde anayasanın hazırlanamaması üzerine 2012 yılında dağıtılmıştı. Kasım 2013’te düzenlenen seçimlerle II. Kurucu Meclis göreve gelmişti. Meclis, hazırladığı Anayasa metnini 13 Eylül 2015 tarihinde oylamış, yeni Anayasa 20 Eylül 2015 tarihinde yürürlüğe girmişti.

NGFG

Eski Kral Gyanendra, cumhuriyetin ilan edilmesinden bu yana hiçbir gücü veya devlet koruması olmadan sıradan bir vatandaş olarak yaşıyor.

Editör: Nehir Durdağı