Ticaret Bakanlığı, otomotiv ticaretinde 6 ay-6 bin kilometre ve ilan kısıtlaması düzenlemelerinde sürenin 1 Ocak 2025'e kadar uzatıldığını duyurdu. 

Düzenlemelerle otomotiv sektöründe adil ve rekabetçi bir piyasa yapısı tesis edilmesi, stokçuluk faaliyetlerinin ve spekülatif fiyat oluşumlarının önüne geçilmesi hedefleniyor. İkinci el taşıt ticaretinde bu kısıtlamalara uymayanlara bugüne kadar yaklaşık 142 milyon TL idari para cezası uygulanmıştır. Otomotiv sektöründe "6 ay-6 bin kilometre" ve "İlan kısıtlaması" uygulamaları 1 Ocak 2025'e kadar uzatıldı. Kısıtlamalara uymayanlara yönelik  şimdiye kadar milyonlarca lira para cezası kesildi.

ATSO Başkanı Ali Bahar tekneden düşerek yaşamını yitirdi! ATSO Başkanı Ali Bahar tekneden düşerek yaşamını yitirdi!

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, düzenleme ve denetimler neticesinde sıfır taşıtların ikinci ele düşürülerek satışa sunulması yoluyla haksız kazanç sağlanmasının önüne geçildiği belirtilerek şu ifadelere yer verildi; "Sıfır taşıt arzının artmasına katkı sağlanarak gerçek ihtiyaç sahiplerinin taşıta ulaşmalarına imkan sağlanmış ve otomotiv sektöründeki spekülatif fiyat artışları engellenerek tüketici mağduriyetleri ortadan kaldırılmıştır. Bu doğrultuda, söz konusu kazanımlar göz önünde bulundurularak, ilgili iki düzenlemenin de 6 ay süreyle, 1 Ocak 2025 tarihine kadar yeniden uzatılmasına Ticaret Bakanlığımızca karar verilmiştir." 

Açıklamanın devamında; "Bu çerçevede, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yetki belgesiyle ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenlerin yanı sıra, bir takvim yılı içinde yetki belgesiz üç ve üzerinde ikinci el motorlu kara taşıtı satışı yapan tüm gerçek veya tüzel kişilerin 6 ay- 6 bin kilometre düzenlemesine aykırı satışlarının noterlikler tarafından engellenmesine devam edilecektir." ifadeleri kullanıldı.

Ticaret Bakanlığı'nın motorlu kara taşıtı ticaretinde hayata geçirdiği bu düzenlemeler ile hem tüketiciler lehine fiyat istikrarını sağlamak, hem de sektör yetkilileri için adil ve dengeli bir piyasa yapısını tesis etmek amacıyla çalışmaların titizlikle sürdürüleceği ve gerek görülmesi halinde ilave tedbirlerin alınacağı öğrenildi.

Bakanlık, 27 Haziran itibariyle 6 ay - 6 bin kilometre düzenlemesi kapsamında, otomobil yetkili bayisi ile oto galerilere yaklaşık 52 milyon TL, ilan kısıtlamasına aykırı hareket edenlere ise yaklaşık 90 milyon TL idari para cezası uygulandığını da duyurdu.

Editör: Nehir Durdağı