CHP Genel Başkanı Özgür Özel, AK Parti Genel Merkezinde görüştüğü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan ne istediğini anlattı.

Erdoğan açıkladı: Türkiye'de milli yas ilan edildi Erdoğan açıkladı: Türkiye'de milli yas ilan edildi

Özel, şu ifadeleri kullandı:

"Biz kamuoyunun gündeminde ne varsa hepsini dün Sayın Erdoğan ile konuşma imkanı bulduk. Benim ortaya koyduğum gündemlerin tamamını kendisi ve heyetinde bulunan arkadaşlar not aldılar.

Türkiye’de herkes kendine göre bir beka sorunu tarifi yapıyor. Kimi CHP’yi beka sorunu görüyor kimi bir siyasi partinin belediyeyi kazanmasını beka sorunu görüyor. Ama Türkiye’nin en önemli beka sorunlarından bir tanesi hazırlıksız yakalanılacak olan İstanbul depremidir. İstanbul depreminde milyonlarca kişi ölebilir. İstanbul depremi yaşandığında eğer tam hazır değilsek Türkiye ekonomisi çöker, Türkiye’nin finans dünyası ile irtibatı kesilir, Türkiye’nin en önemli şirketlerinin yöneticilerini ve o şirketlerin yönetim merkezlerini kaybederiz. Türkiye’nin Avrupa ile Asya arasındaki bağlantısı ortadan kalkabilir. O şehre insani yardım ulaştırmak imkansız hale gelebilir ve bu mesele ne iktidarın tek başına bir meselesidir ne de o kenti yöneten belediyenin tek başına çözebileceği bir meseledir. Ne de muhalefete, muhalefet alanını tanıyacak bir durumdur. Meselenin kendisi ülke için beka sorunudur.

Bunun içinde sayın Erdoğan’a deprem üzerine ismi doğrudan deprem bakanlığı konur mu, yoksa doğal afetlerle mücadele ve deprem hazırlık bakanımı olur ama bir bakanlık kurmasını önerdim. 

Dahasını önerdim, mecliste grubu bulunan bütün siyasi partilerden birer bakan yardımcısı talep etmesi durumunda bende partiden bir bakan yardımcısını görevlendireceğimi ve deprem meselesini siyaset üstü bir şekilde ele almanın siyasetin kısır tartışmalarının dışına çıkarmanın ve bir beka sorununu el birliği ile ortadan kaldırmanın önemini ilişkin değerlendirmede bulundum. Sayın cumhurbaşkanı dikkatle takip etti, not aldırdı ancak bu konuda anayasa gereği yeni bakanlıklar kurma kendi yetkisindedir. Nasıl bir adım atacağını bilmiyorum, kurulmasını önemserim. Partimizden talep olduğu taktir de deprem bakanlığına bakan yardımcısı vermeyi siyasi açıdan değil insani, vicdani açıdan ve o gün pişman olmamak için almamız gereken bir sorumluluk olduğunu düşünüyorum” 
 

Editör: Gürel Yurttaş