Pakistan Servisler Arası Halkla İlişkiler (ISPR),  6 kişilik bir terör grubunun ülkenin kuzeyinde bir karakola bomba yüklü araçla saldırı düzenlediğini duyurdu. Saldırıda 23 asker, karakolun çökmesi sonucu hayatını kaybetti. Saldırıyı düzenleyen 6 teröristin öldürüldüğü ifade edildi.

İsrail saldırmaya hazırlanıyor. ABD'liler açıkladı. İşte hedefteki ülke İsrail saldırmaya hazırlanıyor. ABD'liler açıkladı. İşte hedefteki ülke

ISPR’dan yapılan açıklama şu şekilde; “6 kişilik bir terörist grubu 12 Aralık günü erken saatlerde Daraban bölgesindeki bir karakola saldırmıştır. Karakola girme girişiminin etkili bir şekilde engellenmesi üzerine teröristler patlayıcı yüklü bir aracı karakola sokmak zorunda kalmış, ardından da bombalı intihar saldırısı düzenlemişlerdir. Meydana gelen patlamalar binanın çökmesine ve çok sayıda can kaybına yol açmıştır; 23 cesur asker hayatını kaybetmiş, 6 teröristin tamamı öldürülmüştür” 

Reuters haber ajansının aktardığına göre, bombalı ve silahlı saldırı, Afganistan sınırı yakınlarındaki Dera İsmail Han bölgesinde yaşandı. Polis karakolu olarak inşa edilen binanın, Pakistan ordusu tarafından üs olarak kullanıldığı bilgisi verildi.

Güvenlik görevlileri, saldırıya ilişkin ilk açıklamalarında ölü sayısını 24 olarak açıklamıştı. Pakistan, saldırının 'İslamcı militanlar' tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

France 24, yakın zaman önce ortaya çıkan Tahrik-i Cihad Pakistan (TJP) isimli Pakistan merkezli, Taliban bağlantılı örgütün Dera İsmail Han'da düzenlenen saldırıyı üstlendiğini aktardı. TJP'nin Tahrik-i Taliban Pakistan (TTP) isimli örgüt ile bağlantılı olup olmadığı ise henüz netlik kazanmadı.

Editör: Nehir Durdağı