BEYRUT (AA) - Lübnan'da devlet tarafından mevduat hesabı dondurulan bir mudi, yanıcı maddeyle banka basarak hesabındaki 6 bin 500 doları çekti.

Mudilerin Haykırışı Derneğinin Twitter hesabından paylaştığı açıklama ve görüntülere göre, Amar el-Avar isimli Lübnanlı mudi, plastik şişede taşıdığı yanıcı maddeyle başkent Beyrut'un Başura bölgesindeki özel bir banka şubesini bastı.

Kendi çektiği görüntüde banka müdürünü alıkoyduğunu, kimsenin dışarı çıkmasına izin vermeyeceğini belirten Avar, "Ben hak sahibiyim ve paramı istiyorum. Hayatımda kimseyi incitmedim." dedi.

Avar, sonraki paylaşımda, elindeki 6 bin 500 doları göstererek hesabındaki tüm parayı çektiğini söyledi.

Olayın ardından şube önünde bekleyen güvenlik güçleri, Avar'ı banka baskını nedeniyle gözaltına aldı.

 Lübnan'daki ekonomik kriz

Lübnan'da Ekim 2019'da başlayan gösteriler, hükümetin istifası, Beyrut'taki liman patlaması ve Kovid-19 salgını gibi olaylar ülke ekonomisini derinden etkiledi.

Hükümet, yaklaşık 3,5 yıldır devam eden ekonomik kriz ortamında döviz rezervlerinin erimesinin önüne geçebilmek için bankalardaki dolar mevduat hesaplarını dondurma yoluna gitti.

Ülkede 2019'da 1 ABD doları 1500 Lübnan lirasından işlem görürken, art arda yaşanan gelişmelerle eş zamanlı olarak yerel para birimindeki değer kaybı da arttı.

Krizin başladığı 2019'dan bu yana Lübnan lirası yüzde 98'den fazla değer kaybetti.

Ocak 2022'de 1 ABD doları 20 bin Lübnan lirası iken şu an karaborsa ve döviz ofislerinde 91 bin lira seviyesinden işlem görüyor.

Editör: Grlyrtts