Bu sonuçları ilk kez duyacaksınız: Yeni ankette sürpriz sonuçlar

Son seçim anketinden sürpriz sonuçlar çıktı

Bu sonuçları ilk kez duyacaksınız: Yeni ankette sürpriz sonuçlar

"Ünlü kamuoyu araştırmacısı Hilmi Daşdemir’in başkanı olduğu Optimar’ın 23-28 Haziran tarihleri arasında 1613 kişi ile yüzyüze anket yöntemiyle yaptığı araştırmayı paylaşmak istiyorum. Her defasında ifade ediyorum ama Optimar’ın anketi ilk olarak bu sütunlardan kamuoyuna açıklanıyor. O nedenle veriler yeni ve sonuçları ilk kez duyacaksınız."

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü yazısına işte böyle başladı. 

Son seçim anketini duyuran Abdulkadir Selvi, yazısında çarpıçı ifadeler kullandı.

Selvi'nin yazısından öne çıkan bölümler şöyle:

Optimar’ın ‘Geçen ayın en önemli sorunu nedir?’ sorusuna ankete katılanların yüzde 58.9’u zamlar, yüzde 25.7’si ise enflasyon yanıtını vermiş. Birbirini tamamlayan iki başlık. Rusya-Ukrayna Savaşı dahi yüzde 7.4 oranıyla üçüncü sırada geliyor. Herkes kendi ekonomik savaşıyla meşgul.

- ‘Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?’ sorusuna verilen yanıt ise şaşırtıcı değil. Ankete katılanların yüzde 70.2’si ekonomi yanıtını vermiş. Onu yüzde 5.8’le Suriyeliler takip ediyor.

- Optimar’ın anketindeki can alıcı noktalardan birini de ‘Bu sorunu kim çözer?’ sorusu oluşturuyor. Ekonominin yüzde 70’le birinci sırada olduğu bir dönemde tartışmasız bir şekilde muhalefetin işaret edilmesi beklenir değil mi? Ama öyle değil. Ankete katılanların yüzde 26.6’sı AK Parti diyor. CHP diyenlerin oranı ise yüzde 17.2 ile ikinci sırada geliyor. Üçüncü sırada ise yüzde 7’yle İYİ Parti yer alıyor. Dördüncü sırada yüzde 6.6’yla HDP var. MHP yüzde 4.6 oranıyla beşinci sırada bulunuyor.

- Ali Babacan ekonomi konusunda çok iddialı ama Zafer Partisi ve Yeniden Refah onu geçmiş durumda. Zafer Partisi çözer diyenlerin oranı yüzde 1.7 ederken, Yeniden Refah diyenler 0.6 çıkıyor. DEVA Partisi ise yüzde 0.6’yla sekizinci sırada yer alıyor.  Ekonomik sorunlara rağmen neden hâlâ halkımız bu sorunu AK Parti çözer diyor, CHP seçmeninin üçte biri dahi bu sorunu benim partim çözer demiyor? Bunlar siyasetin önemli soruları.

Ankete katılanların yüzde 32.1’i en beğenilen siyasetçi olarak Erdoğan’ı işaret ederken, onu yüzde 14.3’le Mansur Yavaş takip ediyor. Selahattin Demirtaş’ın yüzde 7.5’le üçüncü sırada geldiği ankette Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 7.1’le dördüncü sırada yer alıyor. Meral Akşener yüzde 5.8 alırken Ekrem İmamoğlu düşüşünü burada da sürdürüyor. İmamoğlu diyenlerin oranı yüzde 5.5 çıkıyor.

Yaşanan ekonomik sorunlara rağmen partilerin oy oranlarında çok büyük inişler ve çıkışlar gözlenmiyor. Muhalif anketçilerin AK Parti’nin oylarını CHP ile eşitleme çabasına rağmen bağımsız kamuoyu araştırma kuruluşlarının verileri onu göstermiyor. Optimar’ın anketinde kararsızlar dağıtıldığı takdirde AK Parti’nin oy oranı yüzde 36, CHP ise yüzde 26 çıkıyor. İYİ Parti yüzde 10.3’le üçüncü sırada gelirken, MHP’nin oy oranı yüzde 10 çıkıyor. Hani MHP çok gerilemişti, ne oldu? HDP yüzde 10 oy oranıyla MHP’nin peşinden geliyor. Diğer partilerin oy oranı ise şöyle çıkıyor:

Zafer Partisi: Yüzde 1.9

Deva Partisi: Yüzde 1.6

Türkiye Değişim Partisi:           Yüzde 1.0

Yeniden Refah Partisi: Yüzde 0.9

Saadet Partisi: Yüzde 0.8

BBP: Yüzde 0.6

Memleket Partisi: Yüzde 0.6

Gelecek Partisi: Yüzde 0.4

2023 seçimleri yaklaştıkça cumhurbaşkanı adaylarının oy oranları da büyük önem kazandı. CHP Genel Merkezi’ne fatura kesen araştırma şirketlerinin verdiği sonuçlarda AK Parti barajın altına ha düştü ha düşecek. Erdoğan’ın kazanması ise imkânsız. Oysa güvenilir firmaların anketleri onu söylemiyor.

- Optimar’ın, ‘Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy vereceksiniz?’ sorusuna ankete katılanların yüzde 33.7’si Erdoğan yanıtını vermiş. İkinci sırada ise yüzde 14.9 oy oranı ile Mansur Yavaş geliyor. Kılıçdaroğlu yüzde 8.3’le üçüncü sıraya yükselmiş. Onu yüzde 8’le Selahattin Demirtaş takip ediyor. Meral Akşener’de kısmi bir kıpırdanma var. Akşener yüzde 5.4’le beşinci sırada yer alırken, Ekrem İmamoğlu bir zamanlar ikinci sırada yer aldığı cumhurbaşkanlığı anketinde yüzde 5.1’le altıncı sıraya gerilemiş durumda.

.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER