Çavuşoğlu hangi konuda dünyada marka olduklarını açıkladı

Bakan Çavuşoğlu Hatay'da "Zeytin-Zeytinyağı ve Gastronomi Festivali"ne katıldı ve açıklamalarda bulundu

Çavuşoğlu hangi konuda dünyada marka olduklarını açıkladı

HATAY (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Türk diplomasisi olarak çatışmaların bitmesi, küskünlerin barışması için çalışıyoruz. Filipinler'den Latin Amerika'ya ve elbette Rusya ve Ukrayna savaşına kadar arabuluculuk faaliyetlerimiz artık dünyada bir marka." dedi.

Çavuşoğlu, "6. Altınözü Zeytin-Zeytinyağı ve Gastronomi Festivali" kapsamında Yenihisar Mahallesi'ndeki hasat alanı girişinde halk oyunları gösterisiyle karşılandı. Zeytin hasat eden Çavuşoğlu, ekim için hazırlanan zeytin fidelerini toprakla buluşturdu.

Bakan Çavuşoğlu daha sonra beraberindekilerle ilçe merkezindeki festival alanına geçti.

Burada konuşan Çavuşoğlu, festivalin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek katılımcılara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını iletti.

Zeytin ve zeytinyağının bu coğrafyanın en eski gıdalarından olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, ömrü uzun ve sağlam, mükafatı büyük olan zeytinin semavi dinlerin hepsince kutsal kabul edildiğini anlattı.

Çavuşoğlu, Tevrat'ta ve Kur'an-ı Kerim'de de zeytinden bahsedildiğini belirterek şöyle konuştu:

"Biliyorsunuz zeytin dalı aynı zamanda barışın simgesi. Diplomasinin amacı da barışı sağlamaktır. Biz de Türk diplomasisi olarak çatışmaların bitmesi, küskünlerin barışması için çalışıyoruz. Filipinler'den Latin Amerika'ya ve elbette Rusya ve Ukrayna savaşına kadar arabuluculuk faaliyetlerimiz artık dünyada bir marka. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın liderliğinde dünyaya barışın hakim olması için çalışmayı sürdüreceğiz. Üç kıtaya adalet dağıtan ecdadımızı örnek alacak, daha adil bir dünya için çalışacağız ama başta Hatay olmak üzere serhat şehirlerimizi her türlü tehdide karşı korumaya da hazırız. Barış istememiz, savaşı bilmediğimiz anlamına gelmez. Mehmet Akif'in dediği gibi 'Mefkuremiz göklerde dalgalanan bir sancak, Allah'ın huzurunda eğiliriz ancak'. Milletimizin hakkı, hukuku ve güvenliği bizim kırmızı çizgimizdir."

- "Omuz omuza çalışma kültürümüzü daha da geliştirmemiz lazım"

Mübarek zeytin ağacından rızkını kazanan Altınözü halkına davetleri için teşekkür eden Çavuşoğlu, bir çiftçi çocuğu olarak bu hasada katılmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Çavuşoğlu, bugün burada iktidar ve muhalefet milletvekillerin konuşmalarından son derece mutluluk duyduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şehrimizin, Hatay'ımızın, ülkemizin birliği, beraberliği ve menfaatleri için hangi partide olursak olalım iktidar-muhalefet, omuz omuza çalışma kültürümüzü daha da geliştirmemiz lazım. Hatay'da bugün sergilenen bu tablonun ki gördüğüm kadarıyla her zaman sergileniyor, bizlere, hepimize, yani tüm Türkiye'ye örnek olmasını canıgönülden temenni ediyorum. Değerli milletvekillerimize, hem AK Parti'den hem CHP'den milletvekillerimize de huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum. Sizlerle bu hasat etkinliğinde bulunmaktan da büyük bir gurur duydum. Hasadımız hayırlı, uğurlu ve bereketli olsun."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER