Çeviköz'ün ''Mavi Vatan'' açıklamasına, Şener ve Karagül' den sert tepki

Hürriyet Gazetesi yazarı Nedim Şener ve Yeni Şafak yazarı İbrahim Karagül, bugünkü köşe yazılarında, Çeviköz’ün Mavi Vatan hakkındaki açıklamasını eleştirdi.

Çeviköz'ün ''Mavi Vatan'' açıklamasına, Şener ve Karagül' den  sert tepki

Hürriyet yazarı Nedim Şener, Çeviköz için “Amerika ve Avrupa kaynaklı eleştirilerin neredeyse tamamına tercümanlık yapıyor” derken, Karagül ise, “Size kalsa, bu ülkeye işgal orduları bile çağırırsınız.” sözleriyle tepki gösterdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Dış politikayı 180 derece değiştireceğim” sözlerini hatırlatan Nedim Şener, yazısında “Bu politikanın bizim insanımıza hiçbir zararı yok.

Ama şu çok açık; Türkiye’nin haklarına sahip çıkması, bölgesinde güçlü bir ülke olması, oynanan oyunları bozması Kılıçdaroğlu’nun deyimiyle “bölgeye” ve “Avrupa’ya” zarar veriyor.

Nedeni bilinmez ama anlaşılan o ki; bir de Kılıçdaroğlu ve yakın çevresine zarar veriyor. Çünkü bu saydığım konularda hep itirazda bulundular. O yüzden, Kılıçdaroğlu, “Dış politikayı 180 derece değiştireceğim” diyerek yapılan her şeyi tersine çevireceğini söylüyor.Belli ki, “bölgeyi” ve “Avrupa’yı” rahatsız etmeyecek bir politika izleyecek.” ifadelerine yer verdi.

‘180 DERECE DÖNEYİM DERKEN DUVARA TOSLAYABİLİRLER’

Kılıçdaroğlu’nun dış politika stratejisini Başdanışmanı Ünal Çeviköz’ün sıklıkla dillendirdiğini belirten Şener, Çeviköz’ün Mavi Vatan hakkında “yayılmacı, agresif” şeklindeki açıklamasını “Türkiye’nin dış politikasına yönelik Amerika ve Avrupa kaynaklı eleştirilerin neredeyse tamamına tercümanlık yapıyor.

Şimdi de Türkiye’nin neredeyse tamamı tarafından benimsenen ve önemsenen “Mavi Vatan” projesini hedef almış. Ben Ünal Çeviköz’ün bu açıklamaları, kavramları bilmediğinden, anlamadığından yaptığını düşünmüyorum. Bu Kılıçdaroğlu’nun, “Dış politikayı 180 derece değiştireceğim” sözünün yansıması.

Öyle anlaşılıyor ki Kılıçdaroğlu’nun, “Avrupa’yı” da, “bölgeyi” de rahatsız etmeyecek dış politikasındaki 180 derece dönüş böyle olacak. Ama 180 derece döneyim derken duvara toslamaları ihtimalini de göz önünde bulundurmalılar.” sözleriyle eleştirdi.

Kılıçdaroğlu’na göre, Türkiye’nin dış politikası, “bölgeye”, “Avrupa’ya” ve “insanımıza” zarar veriyormuş.

Şener, O zaman şu sorulara cevap arayalım:

1) Türkiye’nin, kendi topraklarında bitme noktasına getirdiği terör örgütü PKK ve Suriye uzantısı YPG’ye karşı Suriye’de verdiği mücadelenin bizim insanımıza ne zararı var?

2) Türkiye’nin, Amerika’nın parasıyla satmaya yanaşmadığı orta menzilli füze savunma sistemini, Rusya’dan S400 olarak karşılamasının bizim insanımıza ne zararı var?

3) Türkiye’nin, meşru Libya hükümeti ile anlaşarak denizlerdeki haklarını koruyan anlaşma yapmasının bizim insanımıza ne zararı var?

4) Türkiye’nin, Ermenistan tarafından işgal edilen Karabağ’ın kurtuluşu için uluslararası hukuk çerçevesinde Azerbaycan’ın yanında olmasının bizim insanımıza ne zararı var?

5) Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de doğalgaz ve petrol arama çalışmalarının bizim insanımıza ne zararı var?

6) Türkiye’nin Karadeniz, Ege, Marmara ve Akdeniz’de ekonomik haklarını koruyan Mavi Vatan projesinin bizim insanımıza ne zararı var? sorularını yönelterek tepkisini dile getirdi.

‘SİZE KALSA ÜLKEYE İŞGAL ORDULARI ÇAĞIRIRSINIZ’

Yine Yeni Şafak yazarı İbrahim Karagül de yazısında, Çeviköz’e “Size kalsa, bu ülkeye işgal orduları bile çağırırsınız. Siz İzmir’i Yunan’a bile verirsiniz!” sözleriyle tepki gösterdi.

-Karagül bugünkü köşe yazısında şu ifadelere yer verdi:

-Türkiye; ABD ve İsrail’in; İran sınırından Akdeniz’e uzatmaya çalıştığı o koridoru, o haritayı yok ettiği için mi saldırgan?

-Vesayet düzeniniz çöktüğü için mi, 15 Temmuz’da yıkamadığınız için mi?

-ABD’nin ne işi var Dedeağaç’ta? Siz İzmir’i Yunan’a verirsiniz!

-“Emekli Büyükelçi”, bu dünyayı algılayabiliyor musun sen? Kurduğunuz ittifak, iç cephe anlayabiliyor mu? Türkiye’nin büyük mücadelesini kavrayabiliyor mu?

-Fransa’nın ne işi var Pasifik’te? ABD’nin ne işi var Güney Asya’da?

-Anlayabileceğin bir dille soralım. Dedeağaç’ta ve Ege adalarında ABD üslerinin ne işi var? Hadi hep birlikte buna karşı bir şey söyleyin?

-Bu ülkede bir daha asla vesayet rejimi kurulamayacak. Türkiye uyanışı asla durdurulamayacak. Sen de, ittifaklarınız da, iç cepheleriniz de durduramayacak.

-Size kalsa, bu ülkeye işgal orduları bile çağırırsınız. Siz İzmir’i Yunan’a bile verirsiniz!

-CHP Genel Başkan Başdanışmanı Ünal Çeviköz’ün ‘Mavi Vatan Doktrini’ için ‘yayılmacı’ ve ‘agresif’ demesine tepkiler gecikmedi. Amiral Cihat Yaycı, ‘İçimizdeki İrlandalılar’ diyerek Çeviköz’ün iddialarına yanıt verdi

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2021, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER