Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklamalar: Asla izin vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hilton Bosphorus Otel'de 21. Yüzyılda Siyaset ve Yeni Açılımlar Forumu'nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklamalar: Asla izin vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hilton Bosphorus Otel'de 21. Yüzyılda Siyaset ve Yeni Açılımlar Forumu'nda açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, şunları söyledi:

21. Yüzyılda Siyaset ve Yeni Açılımlar Forumu'nun ülkemiz ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Kıymetli misafirlerimize Türkiye'ye hoş geldiniz diyorum.

Formumuzun ufuk açıcı tartışmalara vesile olacağına inanıyorum. 40 yılı aşan siyaset yolculuğumuzun her safhasında işinin ehli insanlarla konuşmaya hassasiyet gösterdik.

Kurululuş aşamasından itibaren AK Parti'nin önem verdiği ortak akılla hareket etmesi olmuştur. Buradaki tüm katılımcıların samimiyetle ortaya koyduğu her değerlendirme bizim değerlidir ve yol göstericidir. 2 gün önce iktidara gelişimizin 20. yıl dönümünü geride bıraktık. AK Parti, 3 Kasım 2002 seçimlerinin hemen ardından ülkeyi yönetme sorumluluğu üstlendi. Milletimiz AK Parti'yi bir umut olarak gördü. O günden bu güne milletimize mahcup olacak hiçbir iş yapmadık.

Elde edilmesi zor olana imza attık. Darbe girişimine kadar varan müdahalelerle karşılaştık. İçinde bulunduğumuz şartlar ne olursa olsun mücadelemizi hukuk ve demokrasi çerçevesinde yürüttük. Partimizin uyduruk gazete kupürleriyle kapatılmak istendiği durumlarda bile duruşumuzdan taviz vermedik. Çözümü sadece millet de aradık. 

Günün şartlarına göre siyasetimizi yeniliyoruz.Bugün muhafazakar devrimci derken, merhum Yahya Kemal gibi kökü mazide olan atiyi ima ediyoruz. Geçmişi inkar etmeden geleceği inşa etmekten bahsediyoruz. Türkiye Yüzyılı vizyonumuzun çıkış noktası da bu.

Türkiye'ye dair hayali olan teklifi olan kim varsa herkesin katkısını almayı arzu ediyoruz.

Tüm vatandaşlarımızı, kıymetli fikirleriyle bu sürece destek vermeye Türkiye Yüzyılı'na destek vermeye davet ediyorum.

Günü kurtarmak için siyaset yapılmaz. Siyaset satranç gibidir, bugünden yarını planlamaktır.

Düzensiz göç meselesi insan hayatına verilen önemini ortaya koydu. Rusya-Ukrayna krizi kurumların başarısızlığını deşifre etti. Dünya beşten büyüktür sözümüzün haklılığı yaşananlarla teyit edildi. Siyaset-ekonomi, siyaset-güvenlik ilişkileri dünyada sorgulanmaktadır.

Türkiye zamanında attığı adımlarla bu süreci en iyi yöneten ülkelerdendir. Muhalefetin eleştirilerine rağmen şehir hastaneleri salgın döneminin yüz akı oldu. Sosyal güvenlik sistemimizin kuşatıcılığı dahlinde vatandaşımıza birinci sınıf hizmet sunduk. 45 günde bin 6 odalı 2 şehir hastanesini inşa ettik. Dünyaya örnek adımı attık. Salgın dönemi boyunca hastanelerimizde sorun yaşamadık. Bu bir ileri görüşün neticesidir. 

Diplomaside uyguladığımız dengeli, tarafsız ve barışçıl politikalarla krizlerin çözümünde anahtar rol üstleniyoruz. Esir takası ile tahıl koridorunun açılması ve devam ettirilmesindeki kritik rolümüz ülkemizin diplomatik gücünü gösteren önemli birer örnektir. Biz bu süreç içerisinde Sayın Putin'le olan münasebetlerimiz, Sayın Zelenski ile olan münasebetlerimiz, Sayın Guterres ile olan münasebetlerimiz, bunların hepsi dengeli bir şekilde yürümüş ve ne uzak ne yakın bu dengeyi kurmak suretiyle de bu süreci işletme fırsatını bulduk. İnşallah Türkiye Yüzyılı vizyonumuzla planlarımızı şimdiden yapacak, gelecek tasavvurumuzu bir adım daha öteye taşıyacağız.

Siyasetçinin yükü daha önce hiç olmadığı kadar artmıştır. Biz ülkemizin asırlık hayallerini gerçekleştirmenin altyapısını hazırlıyoruz.

"Devrim görünümlü zehirleme faaliyetlerini Türkiye'de teşmil etmek isteyenlere asla izin vermeyeceğiz"

Son dönemde dünyanın pek çok farklı yerinde denen devrim görünümlü zehirleme faaliyetlerine ülkemizde izin vermeyeceğiz.

Başkaları en basit meselelerini çözmekten acizken biz ülkemizin asırlık hayallerini gerçeğe dönüştürmenin altyapısını hazırlıyoruz. Ülkemizi birbiri ardına gündeme taşınan iftiralarla karalama ve insanımızı karamsarlığa sürükleme çabalarının rastgele tercihler olmadığını bilinçli bir senaryonun eseri olduğunu düşünüyoruz. Biz bu sinsi ve yıkıcı kampanyaların önünü milletimizle birlikte umutlarımızı yeşertecek vizyonlarla, hedeflerle, projelerle keseceğimize inanıyoruz. Son dönemde dünyanın pek çok farklı yerinde denenen hepsi de o ülkelerin ve insanlarının felaketi ile sonuçlanan devrim görünümlü zehirleme faaliyetlerini Türkiye'de teşmil etmek isteyenlere asla izin vermeyeceğiz.

Ülkemizi bugüne kadar nasıl kendi programlarımızla getirdiysek, nasıl 2023 hedeflerimizi adım adım hayata geçirdiysek, 2053 vizyonumuzu da kendimiz biçimlendirecek ve uygulayacağız. Batı ülkelerinin kendi asırlık demokrasi ve ekonomi parametrelerinden vazgeçtiği bir dönemde bize geçerliliği kalmamış o tür modellerin dayatılmasını iyi niyetli görmüyoruz. Türkiye kadim medeniyet müktesebi, binlerce yıla sari devlet geleneği, coğrafyasındaki bin yıllık varlığı, zengin ve yenilikçilik kabiliyeti yüksek insan gücüyle kendi yolunu çizecek ve o yolda yürüyecek dirayete sahiptir. 21. Yüzyılda Siyaset ve Yeni Açılımlar Forumu görüş açımızı genişleterek bu yolculukta bizlerin işini kolaylaştıracaktır. Forumun bugünün daha iyi anlaşılmasına, yarının öngörülmesine ve yeni kuram stratejilerinin geliştirilmesine imkan sağlayacağına inanıyorum. 

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2022, 13:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER