'Erdoğan'ın seçim hazırlığı: Erdoğan bazı tarihleri sever!'

2023 seçimi için geri sayım sürerken, Hürriyet'in hükümete yakın yazarı Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili çarpıcı ifadeler kullandı

'Erdoğan'ın seçim hazırlığı: Erdoğan bazı tarihleri sever!'

2023 seçimi öncesi Hürriyet'in hükümete yakın yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşesinde ilgi çekici bir yazı kaleme aldı.

Selvi'nin yazısından öne çıkan bölümler şöyle:

- Kamuoyuna çok yansımadı ama AK Parti bir süre önce strateji ekibi oluşturdu. Yeni politikalar üretmek adına olumlu bir adımdı. AK Parti yaptığı reformlarla hem kendi önünü açan hem Türkiye’nin vesayet sisteminden kurtulmasını sağlayan bir parti. Yeni politikaların üretilmesi için bir think tank gibi çalışması gerekiyor.

- Hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hem Bahçeli’nin, “Erken seçim yok. Seçimler zamanında yapılacak” açıklamalarından sonra erken seçim iddiasında bulunmak doğru değil. Ama Erdoğan’ın seçim gündemiyle MYK’yı toplamasının da bir anlamı olması lazım. İki ihtimal var.

1- Erdoğan nabız yokluyor.

2- Seçim hazırlıklarına önceden başladı.

- AK Parti kulislerinden edindiğim izlenim, erken seçim olmadığı yönünde. Ha muhalefeti dağınık görüp baskın basanındır der, seçime giderse orasını bilemem. Ama yeni çıkan seçim yasasını uygulamak istiyorlar. En fazla 14 Mayıs’ta erkene çekilmiş bir seçim olabilir deniliyor. Üniversite sınavları, LGS, Kurban Bayramı derken yoğun bir haziran ayı bizi bekliyor. Bu yoğunluğun içine seçimleri sokmamak için belki 1 ay önceye çekilebilir deniliyor. Erdoğan bazı tarihleri sever. 12 Eylül’de referanduma gitmiştik. Demokrat Parti’nin tek başına iktidar olduğu 14 Mayıs düşünülebilir.

- Bu seçim aynı zamanda seçim stratejilerinin çarpıştığı bir seçim olacak. Ne iktidarın ne muhalefetin hata yapma lüksü yoktur. Kim doğru strateji izlerse bir sıfır öne geçer. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında yapılan toplantıda da en çok seçim stratejisinin üzerinde duruluyor. Seçimde nasıl bir dil kullanılacak, o tartışılıyor.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında yapılan seçime hazırlık toplantısında iki nokta ön plana çıkıyor. Söz alanlar ittifakla ekonomi diyor. Seçimlere giderken ekonominin mutlaka düzeltilmesi gerektiğini savunuyorlar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER