Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na destek!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 seçimlerine bir yıl kala cumhurbaşkanı adaylığı konusunda Kılıçdaroğlu'na güçlü bir destek veriyor

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na destek!

2023 seçimlerine bir yıl var. Ama seçim rüzgarı şimdiden esmeye başladı.

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşesinde Erdoğan'ın Kılıçdaroğlu'na destek verdiğini yazdı. Selvi'nin yazısından öne çıkan bölümler şöyle:

- 2023 seçimlerine 1 yıl var ama Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumhurbaşkanı adaylığı konusunda Kılıçdaroğlu’nu sıkıştırmaya başladı.

- Erdoğan, 1 Haziran günü AK Parti grubunda Kılıçdaroğlu’na “Yüreği yetip 2023’te cumhurbaşkanı adayı olacak mı?” diye sormuştu. Kılıçdaroğlu aynı gün buna, “Var mısın yarın erken seçimi ilan etmeye, aynı gün içinde adayımızı açıklayalım” diye yanıt verdi. “Hodri meydan, çık karşıma. Adayım” demedi. Topu Millet İttifakı’na attı. “Adayımızı” dedi.

- Erdoğan 5 Haziran’da bu kez AK Parti’nin Kızılcahamam kampında Kılıçdaroğlu’na, “Sen sıkıyorsa aday mısın değil misin, onu açıkla” diye seslenmişti.

- Kılıçdaroğlu bu çağrıya karşı hiç yanıt vermedi. Erdoğan bu işin peşini bırakmaz, Kılıçdaroğlu’nu kaçtığı yere kadar kovalar demiştim. Erdoğan dün İzmir’de bu kez cepheyi genişletti. “Kılıçdaroğlu ya adaylığını ya da adayını açıkla” dedi.

- Görünen o ki Erdoğan, cumhurbaşkanı adaylığı konusunda kronometreyi işletmeye başladı. Peki Erdoğan’ın bu konudaki stratejisi ne? Neden Kılıçdaroğlu’nu bu kadar sıkıştırıyor?

1- Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nu hedef alarak aslında cumhurbaşkanlığı adaylığında CHP liderine güçlü bir destek veriyor.

2- Kılıçdaroğlu’nu adaylığını açıklamaya zorlayarak 6’lı masayı karıştırmayı hedefliyor.

3- Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP lideri ile yarışmak istiyor.

- Şundan emin olun. Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı çıkanlar, İmamoğlu, Yavaş ya da Akşener olsun diye isteyenler, “Bakın Erdoğan İmamoğlu ya da Yavaş veya Akşener karşısında kazanamayacağını anladı o nedenle Kılıçdaroğlu’nu istiyor” diye harekete geçecekler. Erdoğan’a Azerbaycan dönüşü bu konuyu da sormuştuk. Muhalefetin kimi aday göstereceği benim umurumda değil demişti. Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun aday olmak istediğini görüyor. Zaten görmeyen mi var. Kılıçdaroğlu’nun adaylığı bağıra bağıra geliyor. Daha fazla top çevirmeden bir an önce karşısına rakip olarak çıkmasını istiyor.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir konuşmasında cumhurbaşkanı adaylığı ve erken seçim tartışmalarına ışık tutan açıklamalar yaptı.

- Erdoğan, cumhurbaşkanı seçildiği 24 Haziran 2018 seçimlerinden bu yana bir sonraki seçimin doğal adayı ama CHP’liler bir süredir Erdoğan cumhurbaşkanı adaylığını açıklamadı ki biz adayımızı açıklayalım diye bir gerekçe ileri sürüyorlardı. Bahçeli’nin açıklamalarına rağmen Erdoğan, “Cumhur İttifakı’nın adayı Erdoğan’dır” diyerek bu kozu ellerinden aldı.

- Kılıçdaroğlu bir süredir özel görüşmelerinde, “Seçimler 6 Kasım ya da 27 Kasım’da yapılacak” diyor. Kılıçdaroğlu başka bir şey daha söylüyor. Onu da açıklayacağım. Ali Babacan, kasım ya da nisan ayında erken seçime gidileceği kanaatinde. Son 3 gündür Ankara’da yoğun bir erken seçim söylentisi dolaşıyor. Erdoğan, “Seçim önümüzdeki yılın haziran ayında yapılacak” diyerek erken seçim tartışmalarına son noktayı koydu.

- Kılıçdaroğlu ile ilgili açıklayacağım konuya gelince. CHP Lideri kendisini ziyaret edenlere, “Erdoğan aday olmayacak” diye konuşuyor. Neden olmayacak diye sorulduğunda da, “Efendim kaybedeceğini görecek, aday olamayacak” diyor. Daha önce de “Kaçacak” demişti. Ama tersi oldu. Erdoğan adaylığını ilan ederek hem Kılıçdaroğlu’nun akla ziyan iddiasını boşa çıkardı hem de karşıma çık diye meydan okudu.

- “Kılıçdaroğlu ve Yavaş’a kimin için operasyon çekiliyor” başlıklı yazımda İmamoğlu’nun önünü açmak için iki isme yönelik operasyon çekildiğini anlatmıştım. Cumhurbaşkanı adaylığının belirlenme sürecine girildiği süreçte daha sert operasyonların gelmesi endişemi paylaşmış, “Birileri cumhurbaşkanı adaylığı konusunu Kılıçdaroğlu’na bırakılmayacak kadar ciddi bir iş olarak görüyor” demiştim.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan da, “Ürktüğün, korktuğun bir durum varsa onu da çık açıkça söyle. Diyet borcundan dolayı birileri seni tehdit ediyorsa bu ülkenin polisi, savcısı, hâkimi gereğini yapacaktır” dedi. Bundan sonrası artık Kılıçdaroğlu’nun bileceği bir iş.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER