Seçim sisteminde kritik değişiklik!

AK Parti'nin yeni seçim sistemi için hazırladığı taslağın MHP'ye gönderildiği belirtildi. MHP'nin cevabının ardından yeniden çalışma başlatıldı

Seçim sisteminde kritik değişiklik!

Seçim sisteminde kritik değişiklik geliyor.

Sabah'tan Zübeyde Yalçın'ın haberine göre; AK Parti, daraltılmış bölge ve ittifak içi baraj ile ilgili dört önemli formül üzerinde çalışmaya başladı. İttifak içi barajın yüzde 2 olması ya da parti sayısı arttıkça barajın da yükselmesi formülleri üzerinde duruluyor.

AK Parti'nin seçim yasaları ile ilgili çalışmaları yürütmek üzere oluşturduğu komisyon bir taslak hazırladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı alındıktan sonra taslak MHP'ye de gönderildi.

Türkiye barajını yüzde 5'e indiren, seçime girmede grup kurma kriterini kaldıran, daraltılmış bölge modelini içerin çalışmaya ilişkin MHP görüşlerini AK Parti'ye iletti. MHP'nin yanıtı üzerinden yeniden çalışma yapılmaya başlandı. Üzerinde durulan konular ise şöyle:

AK Parti, Cumhurbaşkanlığı Seçim Sistemi'nin ruhuna daha uygun olacağı için daraltılmış bölge seçim sistemine geçilmesini önerdi. Buna MHP olumlu yaklaşmadı. AK Parti ise MHP'nin kaygılarını gidermek için alternatifler üzerinde duruyor. Bu alternatiflere göre daraltılmış bölge aynen kalacak. Ancak Cumhur İttifakı partileri birinin çok daha güçlü olduğu seçim çevrelerinde ortak liste çıkartılması ya da güçlü olana destek verip diğer partinin orada aday göstermeyebilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER