Son anketten flaş sonuçlar: Hangi parti önde, en beğenilen lider kim?

Hilmi Daşdemir'in başkanı olduğu Optimar'ın son anketinden çarpıcı sonuçlar çıktı

Son anketten flaş sonuçlar: Hangi parti önde, en beğenilen lider kim?

Türkiye seçim atmosferine girerken, anketler de peş peşe gelmeye başladı. Hilmi Daşdemir'in başkanı olduğu Optimar'ın son anketinin sonuçlarını Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, köşesinde paylaştı.

"12-15 Mayıs tarihleri arasında 2519 kişi ile yapılan anket siyasi partilerin oy oranlarından, yaşadığımız ekonomik sıkıntılara ayna tutuyor" diyen Selvi'nin yazısından öne çıkan bölümler şöyle:

- Optimar’ın ‘Sizce geçtiğimiz ayın en önemli olayı nedir?’ sorusuna ankete katılanların yüzde 62.6’sı zamlar yanıtını vermiş. İkinci sırada ise yüzde 19.7 oranıyla enflasyon geliyor. Onları yüzde 7.8’le Suriyeli mülteciler konusu takip ediyor.

- ‘Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?’ sorusuna verilen yanıt da şaşırtıcı gelmiyor. Ankete katılanların yüzde 66.5’i ekonomi diyor. Yüzde 5.6’yla üçüncü sırada yer alan işsizliği eklediğimizde ekonomi ve işsizlik diyenlerin oranı yüzde 72.1’e ulaşıyor. Kasım ayından bu yana ekonomi birkaç puanlık oynamalarla ilk sırada yer almaya devam ediyor.

- Suriyeliler konusu ise diğer aylara göre mayısta bir sıçrama yapmış gözüküyor. ‘Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?’ sorusuna yanıt verenler yüzde 5.8 ile Suriyelileri ikinci sıraya taşımış.

- Optimar, “Peki sizce bu sorunu hangi parti çözer?” diye sormuş. Ankete katılanların yüzde 33.4’ü AK Parti çözer diyor. 

- Kılıçdaroğlu, Erdoğan kaçacak diye videolar çekedursun en beğenilen siyasetçi sıralamasında Erdoğan yüzde 34.5’le birinci sırada geliyor. Kılıçdaroğlu, Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nu topladığımız halde yüzde 25 ediyor. Böylece üçü birden Erdoğan’ın 10 puan gerisinde yer alıyorlar.

- ‘Bugün seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?’ sorusuna yanıt verenlerin oranı kararsızlar dağıtıldığı takdirde şöyle çıkıyor.

AK Parti        35.9

CHP              26.2

İYİ Parti        10.7

MHP             10.4

HDP             10.1

- 2023 seçimleri, kimin cumhurbaşkanı seçileceği konusuna düğümlenmiş durumda. Optimar’ın anketine katılanların yüzde 36.1’i cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’a oy vereceğini söylüyor. İkinci sırada ise yüzde 11.9’la Kılıçdaroğlu geliyor. CHP’nin adayının Kılıçdaroğlu olacağı yönündeki haberler CHP liderini ikinci sıraya kadar yükseltti. Üçüncü sırada ise yüzde 11.9’la Mansur Yavaş gelirken, onu yüzde 8.4’le Ekrem İmamoğlu takip ediyor. Beşinci sırada yüzde 4.7’yle Selahattin Demirtaş’ın geldiği ankette Meral Akşener yüzde 3.2’yle altıncı sıraya yerleşmiş durumda.

- Optimar, bir de düzenli olarak ‘Bu pazar seçim olsa cumhurbaşkanlığı için Erdoğan’a oy verir misiniz?’ diye soruyor. Erdoğan’a oy veririm diyenlerin oranı yüzde 43.8 çıkıyor. Geçen aylarda ise bu oran yüzde 38’le yüzde 41.5 arasında gidip geliyordu. Erdoğan son aylarda tekrar yükselişe geçmiş.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER