Taksim’de 12 ağacın yeri değiştirildi diye Gezi eylemini yapanlar Millet bahçesine dikilecek diye eylem yapıyor!

İstanbul’a üçüncü havalimanının yapılmasını engellemek için Gezi’de eylem yapanlar şimdi ise İstanbul’un üçüncü havalimanına ihtiyaç var diye eylem yapıyorlar.

Taksim’de 12 ağacın yeri değiştirildi diye Gezi eylemini yapanlar Millet bahçesine dikilecek diye eylem yapıyor!

Hürriyet yazarı Selvi  "Pistler değerlendirilecek" başlıklı yazısında, Taksim’de 12 ağacın yeri değiştirildi diye Gezi eylemini yapıp ülkeyi yangın yerine çevirenler şimdi ise millet bahçesi olacak Atatürk Havalimanı’na 132 bin ağaç dikilecek diye eylem yapıyorlar diyerek muhalaefeti köşesinden eleştirdi..

İstanbul’a üçüncü havalimanının yapılmasını engellemek için Gezi’de eylem yapanlar şimdi ise İstanbul’un üçüncü havalimanına ihtiyaç var diye eylem yapıyorlar eleştirisinde bulunan Selvi, Bakan Kurum ile görüşmesinin detaylarını ve  Atatürk havalimanına ilişkin merak edilen gerçekleri aktardığı yazısı şöyle,

 Selvi, İstanbul’a üçüncü havalimanının yapılmasını engellemek için Gezi’de eylem yapanlar şimdi ise İstanbul’un üçüncü havalimanına ihtiyaç var diye eylem yapıyorlar.

‘Çarşı her şeye karşı’ der geçerdim am a öyle yapmadım.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’u aradım. Murat Kurum alanına çok hâkim bir Bakan. Millet bahçesi projesi ve Atatürk Havalimanı’yla ilgili olarak gereken her konuyu sordum.

TEMEL ATILACAK MI

Kılıçdaroğlu, önce projeye sahip çıkmıştı. Hatta telefonlarımızı dinlemişler, bizden çalmışlar demişti. Ama sonradan çok sert bir muhalefet yaptı. O nedenle Bakan Kurum’a, “Bu tartışmalar sizin millet bahçesi konusundaki çalışmalarınızı etkiledi mi? 29 Mayıs’ta temel atacak mısınız?” diye sordum.

Şu yanıtı verdi: “Milletimize verdiğimiz sözler doğrultusunda çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz. 16 milyon İstanbullunun istifade edeceği şekliyle bu projeyi tasarladık. Önümüzdeki yıl da tamamlayıp açacak şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Cumhuriyet’imizin yüzüncü yılında, İstanbul’un fethinin kutlanacağı bir günde, bu parkı İstanbul’umuza armağan edeceğiz.”
NE KADAR AĞAÇ DİKİLECEK

Millet bahçesine dikilecek ağaçla ilgili bir sayı var. Ama iş sadece ağaç dikilme meselesi değil.

Çevre Bakanı Murat Kurum, “İlk etapta 132 bin 500 ağacın dikilmesi planlanıyor. Süreç içerisinde orada çalısı, çiçekleri, bitkileri, farklı türde ağaçları ile insanlarımızın altında gölgelenebileceği büyük boyda ağaçların hepsi bu projede yer alacak” dedi.

YAŞAM ALANI OLACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlerle sohbetinde “Bir ihtimal pistler kalacak” demişti. Pistlerle ilgili durumu Bakan Murat Kurum’a sordum. İki ayaklı bir cevap verdi.

“Öncelikle hiçbir binayı yıkmıyoruz. O binalar da proje dahilinde müze olacak, gençlik merkezi olacak, robotik atölyesi olacak. Bu binaların hepsini restorasyonlarını yaparak değerlendireceğiz. Buradaki tüm değerleri koruyarak bir millet bahçesi projesine çevireceğiz. Ama sadece bir millet bahçesi olmayacak. Millet bahçesi dışında burası bir yaşam alanı olacak. Afet toplanma alanı olacak.”

PİSTLER NE OLACAK

Pistler konusunda ise Çevre Bakanı Kurum şunları söyledi: “Pistlerde de zaten biliyorsunuz, bir pistimiz duruyor. Doğu-batı pisti kalıyor. Kuzey-güney pistinde de proje dahilinde kullanabileceğimiz altyapıyı orada kullanacağız. Pistlerin olduğu yerlerde yürüyüş yolları yapmaya gayret gösteriyoruz. O alanlara spor alanları yapacağız. Proje dahilinde kuzey-güney pistinin kullanılabilecek her türlü alanını kullanacağız.”

KILIÇDAROĞLU’NUN TEHDİTLERİ

Kılıçdaroğlu önce telefonlarımızı dinleyip projemizi almışlar dedi, sonra bu projeyi vatana ihanet olarak tanımladı. Yetinmedi, bir de tehdit etti. CHP liderinin bu tavrını Bakan Murat Kurum’a sordum. Çok özenli bir yanıt verdi.

“Hak, hukuk, adalet diyorlar ama bu hukuk tanımadığının açıkça bir göstergesidir. Bize ‘İnsanları kutuplaştırıyorsunuz’ diyorlar ama asıl kutuplaşmayı kendileri yapıyorlar. Her zaman yüklenicileri, firmaları tehditle, şantajla, açıkçası iş yapmamaları için korkutmaya çalışıyorlar. Olumsuz olacak her türlü şeyi yapıyorlar. Ancak biz onların bu kuru gürültülerine aldırış etmiyoruz, etmeyeceğiz. Biz milletimize verdiğimizi sözleri tutmaya devam edeceğiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2022, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER