Yuvarlak masadan tek adaya rest! İYİ Parti Kılıçdaroğlu'nu üzecek

Millet İttifakı'nın adayı hala belli değil ancak kendisini ön planda tutmaya çalışan Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP tarafından aday gösterildiği artık aşikar.İYİ Parti kulislerinden gelen haberlere göre 6'lı masadan tek aday çıkmayacak. Ancak ittifakın diğer partileri Kılıçdaroğlu'nun aday olmasına sıcak bakmıyor.

Yuvarlak masadan tek adaya rest! İYİ Parti Kılıçdaroğlu'nu üzecek

Kanal 7 Ankara Temsilcisi ve Yenişafak Yazarı Mehmet Acet, adaylık konusunda İYİ Partili bir isimle yaptığı çarpıcı konuşmayı ve 'çoklu aday' detayını köşe yazısında aktardı.Acet'in gündeme ilişkin köşe yazısı:

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, geçen cumartesi günü partisinin İstanbul/Maltepe mitinginde konuştu, “Mükemmel bir göreve talibiz” dedi.

Bu sözleri ve miting konuşmasının satır aralarından çıkartılan mesajlar üzerinden, Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adaylığı için öne doğru bir adım daha attığı yorumları yapılıyor.

Geçen pazar günü Kanal 7’de yaptığımız programda, siyasette uzun bir tecrübeye sahip olan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a Kılıçdaroğlu’nun adaylığı meselesini sorduğumda dikkat çekici bir cevap aldım.

Bozdağ, şöyle dedi:

“Kılıçdaroğlu, yedili masayı, (HDP’yi de dâhil ediyor) kendi cumhurbaşkanlığı adaylığını kabulden başka bir seçeneğin olmadığına ikna etmeye çalışıyor.”

Şimdiye kadar iki kere yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde fırsat önünde olduğu halde aday olmaktan imtina eden Kılıçdaroğlu, bu defa gerçekten aday olmayı kafaya koymuş gibi sinyaller veriyor.

Etrafından gelen “Bu defa Erdoğan’ın karşısında kim aday olursa kazanır, altın tepsiyle önünüze gelen bu fırsatı tepmemelisiniz” biçimindeki telkinler, belli ki etkili olmuş.

“Ayağıma kadar gelen fırsatı kaçırırsam hayatımın hatasını yapmış olurum” noktasına gelmiş Kılıçdaroğlu.

İYİ PARTİLİ ÜST DÜZEY BİR İSİM: KİMSE İSTEMİYORSA, O ZAMAN 6’LI MASADAN TEK ADAY ÇIKMAYACAK DEMEKTİR

Bu soruya cevap verebilecek muhatapları, öncelikli olarak tabii ki muhalefet çevrelerinden, CHP ile birlikte ittifak halinde olan partiler içinden aramak gerekir.

Öncelikli olarak da, Kılıçdaroğlu’nun herkesten daha fazla kulak vermesi gereken İYİ Parti çevrelerinden.

Okuduğunuz türden bir yazı yazmaya niyetlendikten sonra, İYİ Parti yönetiminde görevi olan, Meral Akşener’in yakın kurmaylarından birini aradım.

İsminin yazıda kullanılmaması şartıyla konuşan tecrübeli isim, Kılıçdaroğlu’nun adaylığıyla ilgili soruma şöyle cevap verdi:

“Biz de epeydir böyle tahmin ediyoruz. Şu ana kadar bizimle bu konuda bir görüşme yapılmadı. Diğerleriyle de yapılmadı. Gündem olmadı, açılmadı bu konu. Ama söylemlerinde bu, yani CHP’nin adayı olacağı görülüyor.”

Muhatabım, bu ifadeleri kullandıktan sonra Kılıçdaroğlu’nun “Adaya 6’lı masa karar verecek” şeklindeki sözlerini hatırlatınca, araya girip sordum:

“Peki, o nasıl olacak? 6’lı masada kimse onun aday olmasını istemiyor?”

Aldığım cevabı araya girmeden aktarayım:

“Kimse istemiyorsa o zaman 6’lı masadan tek aday çıkmayacak demektir.

Tek aday çıkmayacaksa ne olur, bilemiyorum. Kemal Bey 6’lı masada itiraz olursa mecburen tek aday konusundan vazgeçecek. Ya kendinden vazgeçecek, ya da diyecek ki anlaşıldı tek aday çıkamıyor o zaman çoklu adaya geçelim diyecek. Çoklu adaya geçilince herkes kendi adayını çıkarır.”

Bu sözlerin toplamından anlaşıldığı üzere Kılıçdaroğlu, CHP’nin adayı olarak seçimlere girmeye karar verirse, ilk turda çoklu aday seçeneğinin önü açılacak,

CHP lideri, “Madem ilk turda ortak aday çıkartamıyoruz, o halde ilk turda herkes istediği ismi aday yapsın, güçlerimizi ikinci turda birleştirelim” biçiminde bir teklif yapmak durumunda kalacak demektir.

Önümüzdeki süreçte Kılıçdaroğlu, adaylık için öne doğru her adım attığında, çoklu aday seçeneği daha fazla gündeme gelebilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER