Alaattin Çakıcı kimdir? Alaattin Çakıcı cezaevinden çıktı mı?

Alaattin Çakıcı kimdir? AK Parti ve MHP'nin ortak hazırladığı infaz yasası 90 bin mahkuma tahliye sevinci yaşattı. Twitter ve Ekşi Sözlük'te ise tasarının onaylanmasının ardından gündem Alaattin Çakıcı oldu. Peki Alaattin Çakıcı kimdir? Alaattin Çakıcı cezaevinden çıktı mı?

Alaattin Çakıcı kimdir? Alaattin Çakıcı cezaevinden çıktı mı?

Alaattin Çakıcı kimdir? Uzun yıllardan beri cezaevinde tutuklu olan ve mahkemedeki görüntüleriyle ara ara gündeme gelen Alaattin Çakıcı tahliye oldu mu? İnternette en çok kıonuşulan konular arasına giren konudan sonra vatandaşlare Alaattin Çakıcı nereli, Alaattin Çakıcı kaç yaşında gibi soruları araştırıyor.

Alaattin Çakıcı kimdir?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin hastanede Çakıcı'yı ziyaret etmesi ve infaz tasarısının yasalaşması için büyük çaba göstermesi, dün akşam Meclis'te ilk meyvesini topladı. Yaşanan gelişmelerin ardından Alaattin Çakıcı kimdir, Alaattin çakıcı cezaevinden çıktı mı sorularını akıllara getirdi

Alaattin Çakıcı kimdir? Alaattin Çakıcı cezaevinden çıktı mı?

Alaattin Çakıcı 20 Ocak 1952 tarihinde Trabzon ilinin Arsin ilçesine bağlı Fındıklı köyünde doğdu. Babası Ali Çakıcı, kan davası nedeniyle tüm ailesini alarak İstanbul'a göç etti. Aile İstanbul'da Karadenizlilerin yoğun olarak yaşadığı Gültepe semtine yerleşti ve baba Ali Çakıcı burada bir kahvehane işletmeye başladı. 

Milliyetçi muhafazakar aile yapısına sahip baba Ali Çakıcı kardeşi Gençağa Çakıcı ile birlikte ülkü ocakları saflarında yer aldı. 1980 öncesi yaşanan çatışmalarda Babası ve amca oğlu Necati Çakıcı'yı kaybetti.  

1980 askeri darbesiyle birlikte suçlandığı silahlı eylemler nedeniyle tutuklandı. MHP ve ülkücü kuruluşlar davasında yargılandı ve 41 kişinin ölümünden sorumlu tutuldu. Aleyhinde somut delil bulunulmaması nenediyle serbest bırakıldı. 

Alaattin Çakıcı, kendisine ASALA ile mücadele etme konusunda getirilen teklifi kabul etti. Kontr-terör dış ve iç operasyonlar birimi kapsamında özel askeri eğitime tabi tutulan Çakıcı, eğitim sonrasında tim komutanı olarak görevlendirildi. 1990 yılı Ekim ayında yaralama nedeniyle bir süre tutuklu kaldı. Çakıcı, Şubat 1995'te gazete ve televizyonlara bülten şeklinde faks çekti ve Dev-Sol lideri Dursun Karataş'ı öldüreceğini bildirdi.

Alaattin Çakıcı, 1972 yılında Gönül Kurtuluş ile evlendi. Bu evlilikten Ali, Aytül ve Betül isimlerinde çocukları oldu. Alaattin Çakıcı, bir dönem eşinden boşanmış ve ünlü kabadayılardan Dündar Kılıç'ın kızı Uğur Kılıç ile 20 Mayıs 1991 yılında Trabzon'da evlendi. 4 Kasım 1994 yılında boşandılar.

20 Ocak 1995 yılında Alaattin Çakıcı, eski eşi Uğur Kılıç'ın ölümünde azmettirci olduğu gerekçesiyle 19 yıl 2 ay ceza aldı. Yurtdışında kaldığı sürede; ABD, Belçika, İtalya, Güney Afrika, Brezilya, Singapur, Japonya ve Fransa'da dolaştığı belirlendi.

Çakıcı, 17 Ağustos 1998 yılında Türk ve Avusturya polisiyle birlikte düzenlenen bir operasyonla Fransa'nın Nice kentinde yakalandı. Bir süre sonra Türkiye'ye iade edildi. 14 Aralık 1999 tarihinde Kartal cezaevine konuldu. 29 Kasım 2002 tarihinde serbest bırakıldı.

Alaattin Çakıcı kimdir? Alaattin Çakıcı cezaevinden çıktı mı?

Karagümrük Baskını davasından dolayı Çakıcı, 7 Nisan 2004 tarihinde 3 yıl 4 aylık bir hapis cezasına çarptırıldı. Hakkında çıkarılan yakalama kararı sonrası 14 Temmuz 2004 tarihinde Avusturya'nın Graz kentinde yakalandı. 5 Ekim 2004 tarihinde Viyana Eyalet Mahkemesi Çakıcı'nın Türkiye'ye iadesine karar verdi. 14 Ekim 2004 tarihinde Tekirdağ Tipi Cezaevine koyulan Alaattin Çakıcı, 15 Temmuz 2016 yılında Bolu F Tipi Cezaevine nakledildi. Mart 2017 yılında Kırıkkale'nin Keskin ilçesindeki F Tipi Cezaevine nakledilmesine karar verildi. 30 Mart 2017 yılında Bolu F Tipi Cezaevinde tutulurken çeşitli gerekçelerle 10 ay hapis cezası daha verilmiştir.

Alaattin Çakıcı cezaevinden çıktı mı? 

İnfaz yasasının ardından vatandaşlar Alaattin Çakıcı cezaevinden çıktı mı, Alaattin Çakıcı tahliye oldu mu sorularını soruyor ancak konuyla ilgili resmi bir açıklama henüz yok. 
 

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2020, 00:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER