Ercüment Ovalı kimdir? Ercüment Ovalı nereli, kaç yaşında?

Ercüment Ovali kimdir? Kovid-19 çalışmalarını laboratuvarda sürdüren Ercüment Ovalı, dün umut verici bir haber vermişti. Yaşanan bu gelişmelerin ardından Ercüment Ovalı kaç yaşında, Ercüment Ovalı nereli gibi soruların cevabı merak konusu oldu

Ercüment Ovalı kimdir? Ercüment Ovalı nereli, kaç yaşında?

Ercüment Ovalı kimdir? Koronavirüs ile çalışmalarını devam ettiren Ercüment Ovalı, dün sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklama ile yüreklere bir nebze de olsa su serpti. Peki Ercüment Ovalı kimdir? Ercüment Ovalı ne iş yapar?

Ercüment Ovalı kimdir?

Sosyal medya hesaplarından bir ilacın koronavirüse etkili olduğunu duyuran Ercüment Ovalı kimdir sorusu vatandaşlar tarafından merak ediliyor. İşte Ercüment Ovalı nereli kaç yaşında ve dornaz alfa ilacı nedir?

Kırklareli'nin Babaeski ilçesinde gözlerini hayata açan Ercüment Ovalı, 59 yaşında. Türkiye'nin en iyi tıp fakülteleri arasından gösterilen Hacettepe Tıp Fakültesinde başladığı öğrenim hayatı 1985 yılında 19 Mayıs Üniversitesi'nde, İç hastalıkları ihtisasını aynı üniversitede 1991'de Hematoloji üst ihtisasını 1997'de Marmara Üniversitesi Tıp fakültesinde tamamladı.

Ercüment Ovalı kimdir?

Öğretim üyeliği hayatına 1992 KTÜ iç hastalıklarında başlayan Ovalı, 1994'de Doçent 1999 da Profesör oldu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Hematoloji bilim dalında öğretim üyeliği görevini yaparken 1 Aralık 2010'dan sonra özel bir sağlık kuruluşunda Labcell hücre laboratuvarı ve Kordon kanı bankası Mesul Müdürü oldu. 59'u yurt dışı makale olmak üzere 370 den fazla yayına sahip olup, yurt dışı yayınlarının citation oranı 2.5 dir.

Son 18 yıldır hücresel tedavi ürünlerinin geliştirilmesi ve klinik uygulaması ilgili olarak çalışmaktadır. İlk olarak 1998-2007 arasında KTÜ Kemik iliği nakli Merkezi Sorumluluğunu yürüttü. Yine bu süreç içerisinde Sağlık Bakanlığı Kemik iliği nakli Komisyonunda üye ve Kordon kanı bankaları Koordinasyon kurulunda başkan olarak görev yaptı.

Dornaz Alfa ilacı nedir?

Dornase alfa DNA'yı seçici bir şekilde parçalayan bir enzim olan rekombinant insan deoksiribonükleaz I'in ( rhDNaz ) yüksek derecede saflaştırılmış bir çözeltisidir. Dornaz alfa, kistik fibroz hastalarının balgam / mukusunda bulunan DNA'yı hidrolize eder ve akciğerlerdeki viskoziteyi azaltır ve salgıların daha iyi temizlenmesini sağlar.

Dornaz alfa (Rekombinan insan DNaz), human DNaz I enziminin rekombinant formudur, bu nedenle “rekombinant human DNAz” (rhDNaz) olarak da alandırılır. Bu ilaç, KF hastalarının mukusundaki nekroza uğramış nötrofillerden açığa çıkan çok miktardaki serbest DNA’yı yıkmak ve böylece solunum yolu sekresyonlarının viskoelastisitesini azaltmak, mukusun klirensini artırmak ve solunum yolu enfeksiyonlarının sıklık ve şiddetini azaltmak yoluyla akciğer fonksiyonlarını korumak ya da iyileştirmek amacıyla geliştirilmiştir.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER