Fahrettin Koca kimdir? 'Acaba bu gece ne diyecek?' diye yolu gözlenen kişi

Fahrettin Koca kimdir? Türkiye'de şu anda en ünlü kişi o. Her gece açıklama yapıyor, milyonlarca kişi bunu bekliyor. Uyarıları emir gibi; hemen yerine getiriliyor

Fahrettin Koca kimdir? 'Acaba bu gece ne diyecek?' diye yolu gözlenen kişi

Fahrettin Koca kimdir? Koronavirüs dünyada yaşamı felç etti. Türkiye'de de kendisini gösteriyor.
Bu illetin adı ilk duyulduğunda daha kimse önemsemezken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kolları sıvadı.
Hastalığın çok önemli olduğunu anlattı, hemen tedbir almaya başladı. Uyarılar yaptı. Adeta alarm verdi. Onun sayesinde Türkiye'de hastalık diğer ülkelere oranla çok daha fazla etkisini gösteremedi.
Şimdi her gece milyonlarca kişi Fahrettin Koca'nın açıklamasını bekliyor. O da her gece ya ekrana çıkarak, ya da sosyal medyadan insanları bilgilendiriyor, koronavirüs konusundaki durumumuzu açıklıyor.
Hiç kuşkusuz şu anda Türkiye'nin en ünlü kişi... Sözü de en çok dinlenen insanı.
"Şunu yapmayın" derse milyonlarca kişi yapmıyor.
"Şöyle davranın" derse emir kabul ediliyor.
Peki kim Fahrettin Koca, herkes onu merak ediyor.

Fahrettin Koca kimdir?

- Fahrettin Koca, 2 Ocak 1965 Konya doğumlu. 

- İlk ve orta öğrenimini Konya'da, liseyi Bursa Erkek Lisesi’nde bitirdi. İstanbul Tıp Fakültesi’ni 1988’de tamamlayarak tıp doktoru unvanını aldı. 

- İhtisasını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda tamamlayarak 1995’te Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı oldu. 

- Kurucu başkanı olduğu Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı (TESA) tarafından 2009 yılında kurulan İstanbul Medipol Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti Başkanlığını yaptı. 

- Türk Pediatri Kurumu, Pediatrik Metabolizma ve Beslenme Derneği, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Sağlık Meslek Komitesi, Özel Hastaneler Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) üyelikleri bulunuyor.

- Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Eğitim Komitesi İş Konseyi Başkan Yardımcısı, Vakıf Üniversite Hastaneleri Derneği’nin Başkanı ve Hizmet İhracatçıları Birliği Sağlık Hizmetleri Komitesi Başkanı.

- 2018 Türkiye genel seçimleri sonrasında tarihinde ilk kez tamamı TBMM üyesi olmayan kişilerden oluşan Bakanlar Kurulu'na, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sağlık Bakanı olarak atandı. 10 Temmuz 2018 günü yemin ederek görevine başladı.

- Evli ve dört çocuk babası.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER