Hantavirüs nedir? Hantavirüs nerede çıktı? Hantavirüs belirtileri neler?

Hantavirüs nedir? Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgınından sonra bir de hantavirüs çıktı. Yunnan'dan Shandong'a seyahat ettikten son yaşamını kaybeden kişide hantavirüse rastlandı. Peki hantavirüs nedir? Hantavirüs nerede çıktı? Hantavirüs belirtileri neler?

Hantavirüs nedir? Hantavirüs nerede çıktı? Hantavirüs belirtileri neler?

Hantavirüs nedir? İlk olarak Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra neredeyse tüm dünyayı etkileyen ve binlerce kişinin ölümüne neden olan koronavirüsün ardından hantavirüs gündeme geldi. Yunnan'dan Shandong'a giden bir yolcu hayatını kaybetti. Ölen kişide hantavirüse rastlandı. Peki hantavirüs nedir? Hantavirüs nerede çıktı? Hantavirüs belirtileri neler?

Hantavirüs nedir? Hantavirüs nerede çıktı? Hantavirüs belirtileri neler?

Hantavirüs nedir?

Bunyaviridae ailesinden bir RNA virüsü olan Hantavirüs, ilk izole edildiği yer olan Güney Kore’deki Hantaan nehrinden adını alır. Virusun yol açtığı Kanamalı Ateşle seyreden Renal Sendrom( HFRS) daha çok Asya ve Avrupa kıtasında görülürken, Hantavirus pulmoner sendrom (HPS)’a neden olan tip daha çok Amerika kıtasında görülmektedir. Geçen yıllarda ülkemizde ortaya çıkan, kenelerle bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşinin etkeni olan nairovirüs de yine bunyaviridae ailesindendir.

Hantavirüs belirtileri nelerdir?

Hantavirüs enfeksiyonları damar çeperlerinin hasar gördüğü viral bir hastalıktır. Damar geçirgenliğinin artması ve trombositopeni sonucu hemorajik (kanamalı) belirtilerle seyredebilir. Hipertansiyona, akciğer ödemi, böbrek yetmezliği ve şoka kadar gidebilen ölümcül bir tabloya yol açabilir.

Erken belirtiler: Yorgunluk, ateş, kalça, sırt, omuz gibi büyük kas gruplarında ağrıyı içerir. Ayrıca baş ağrısı, baş dönmesi, karın ağrısı, ishal, kuma, bulantı gibi nonspesifik semptomlar da görülebilir.

Geç belirtiler: Hastalığın başlangıcından 4-10 gün sonra, Hantavirüs Pulmoner Sendromu tablosu gelişir.Akciğer ödemi ve buna bağlı olarak öksürük, nefes darlığı gibi geç bulguları görülür.HFRS sendromu gelişmişse: Oliguri (idrar miktarında azalma) ve böbrek yetmezliği gelişir.

Nadiren geç tablo olarak kulak ağrısı, boğaz ağrısı gibi nadir semptomlar da görülebilir.

Hantavirüs nedir? Hantavirüs nerede çıktı? Hantavirüs belirtileri neler?

Hantavirüs nasıl ortaya çıkar?

Kemirgenler ve Fareler bu virüsten etkilenmezler kronik asemptomatik bir enfeksiyon oluşur,Ancak hasta olmazlar.Sadece taşıyıcıdırlar.1 ay ile 12 ay boyunca bu virüsü dışkı veya idrar yolu ile etrafa yayarlar. Kuluçka dönemi hakkında kesin bilgi olmamakla birlikte kuluçka süresi 12 ila 21 gündür.İstisnai durumlarda, kişisel immün baskılanma durumlarında, sıcaklık ve nem oranına da bağlı olarak 5-60 gün arası değişebilir.Ortalama olarak virüsün alımından 1-5 hafta sonra bulgular görünmeye başlar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER