HES Kodu nedir? HES Kodu nasıl alınır? HES Kodu nereden alınır?

HES Kodu nedir? HES Kodu nasıl alınır? HES Kodu nereden alınır? Seyahat için artık HES Kodu şartı getirildi. Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada koronavirüs tedbirleri kapsamında bu uygulamanın gerçekleştirileceğini söyledi Merak edenler için HES Kodu nedir? HES Kodu nasıl alınır? HES Kodu nereden alınır?

HES Kodu nedir? HES Kodu nasıl alınır? HES Kodu nereden alınır?

HES Kodu nedir? HES Kodu nasıl alınır? HES Kodu nereden alınır? Koronavirüs salgınından sonra seyahat kısıtlamalarına gidilmesinin ardından Türkiye'de yaşanan normalleşme ile birlikte yavaş yavaş kısıtlamalarda kalmaya başladı. Bugün toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu yapılan görüşmelerin ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca alınan kararları duyurdu. Seyahatte artık HES Kodu şartı aranacak. Peki Sağlık Bakanı Koca'nın HES Kodu şimdi merak ediliyor. İsteyenler detaylar aşağıda bulabilir. Peki HES Kodu nedir? HES Kodu nasıl alınır? HES Kodu nereden alınır?

HES Kodu nedir? HES Kodu nasıl alınır? HES Kodu nereden alınır?

Uçağa binerken bu uygulamanın sebest giriş kartı olması bekleniyor. Söz konusu HES Kodu ile seyahat anından kişinin risk taşıyıp taşımadığının kanıtı olması istenecek. Koronavirüs salgını günlerinde bulaşma riskini ortadan kaldırmak için bu uygulama hayata geçirildi. HES Kodu Hayat Eve Sığar mobil uygulaması üzerinden alınacak. Artık şehirlerarası seyahatlerde HES Kodu önem kazanacak. HES Kodu olmak için öncelikle Hayat Eve Sığar mobil uygulaması üzerinden HES Kodu İşlemlerine girilerecek. Ardından HED Kodu Oluştur butonuna basılarak kod oluşturucalacak ve kullanım süresi seçilecek. 

HES yazıp arasına boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılacak ardından 2023'e kısa mesaj ( SMS ) atılacak.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2020, 18:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER