İlber Ortaylı: Koronavirüsten sonra biz başka bir şey olacağız!

Tarihçi İlber Ortaylı koronavirüsle mücadele eden sağlık çalışanlarına bir konuşma yaptı ve çarpıcı ifadeler kullandı

İlber Ortaylı: Koronavirüsten sonra biz başka bir şey olacağız!

Ünlü tarihçi İlber Ortaylı, koronavirüsle mücadele eden Eyüp Sultan Devlet Hastanesi çalışanlarına yönelik bir konuşma yaptı.

İnternet üzerinden yapılan canlı bağlantıda konuşan Ortaylı şunları söyledi:

-  Size ancak şükranlarımı sunabilirim. Sevgili başhekiminiz Dr. Hasan Karaman hoca aziz dostum. Onu fevkalade çok seviyorum. 

- Hekimlerimiz için iyi şeyler yazmak Allah'ın emri.  Allah sizin gibi adamları yolladıysa bu kullara bir iltifattır.

- Güvenlikçilerin başının yine dertte olduğunu düşünüyorum.  Bunları bana bildirin anında yazarım çünkü teorimiz şudur; güvenlikçilere ve hekimlere saldıranlarla öteden beri çok uğraşıyorum. Milletin de uğraşmamasına çok sinirleniyorum.Şimdi biraz daha uyanık oldular herhalde. Güvenlik personeli bizim için çok önemli ben devletin bir uzantısı olarak görüyorum.

- Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların doğrudan doğruya tımarhanelere kapatılmaları için bir kampanya açmak istiyorum. Yani bu tip insanları derhal hastanelerde kliniklerde gözaltına almak lazım.  Artık orada hekimler karar verir ne yapılacağına. Bunun üzerinde durmamız lazım.

- Problemlerin bu kadar olmadığınız biliyoruz. Büyük bir fedakarlıkla canınızı ortaya koyarak çalışıyorsunuz bunu insanların unutmaması lazım.Benim vazifem her zaman bunu belirtmek olacak. Lütfen şikayetlerini bana bildirin.  Ben bunları not edip ne zaman söyleneceğini bilirim.

-  Dünyaya mukayese ettiğimiz zaman oradaki hekimlerle de aranızda çok fark var.  Siz öndesiniz, çok değerlisiniz.

- Şimdi yapılacak şey şu; bu salgın ilk defa gelmiyor Türkiye'ye fakat böylesi gelmedi. Dünyada salgın doğu ülkelerinden geliyor. Çin başlıca bir ülke. Şundan ileridir; efendim pislermiş onu bunu yiyorlarmış ben bunu anlamam.

- Bilmeden de konuşmak doğru değil. Fakat bir şey var.  Çin çok bereketli bir toprak değil. Bereketli kısımları var. Çok bereketsiz kısımları var. Yarısı neredeyse çöl şartlarına yakın. İnsanlar burada beslenemiyor.

- Çok daha tuhaf bir şey var. Bu adamlar sürekli ürüyorlar. Milat sıralarında bile nüfus 50 milyon. O zamanki dünyanın nüfusu 100-200'ün arasında ve bu hep artmış. Bugün de öyle maalesef ve çok kötü şartlarda yaşadıklarına hiç şüphe yok.

- Siz bakmayın dışarı çıkan zenginlere onlar hırsızlar. Fakat çoğu çok kötü şartlarda yaşıyor. Çok sefil yaşıyor.

- Biz dünyanın altını üstüne getirdik. İklim şartlarını bozduk. Gezegen bunun intikamını alacak.

- Şunun üzerinde durmak istiyorum. Türkler salgın gördüler tarihimizde veba salgınları var, kolera salgınları var, tarihimizde daha başka zorluklar var. Fakat bu salgınlar son İspanyol nezlesi hariç o kadar tahribat yapmamış.

- Televizyonda bazı hocaların yok geometrik gelişme falan yapmalarına çok karşıyım. Kitleleri ilgilendirmiyor bu gibi hesaplar.
Tedbirleri alsınlar, suratımıza bir milyon gidecek demek hiçbir şekilde bir bilgelik değil.İnanmıyorum da inanmak da istemiyorum ama Allah'ın işidir. Tabiatın işidir.

- Bu salgınd ünyayı değiştirecek. İnsanlar birbirlerine daha tutkun olacaklar. Bazı mesleklerin itibarı arttı, artacak. Öyle de olmasını istiyoruz.

- Belki de sevgili doktorlarımız artık Amerika'ya İngiltere'ye kapak atmak isteyenler olursa 2-3 kere falan düşünecekler bunlar çok önemli şeyler.

- Avrupa Birliği bitecek.  Yani Almanya, Avusturya, Hollanda gibi bir dar blok kendi içinde kalabilir ama İtalya, İspanya ve biz bu gruba girmeyeceğiz çok açık.  Biz başka bir şey olacağız bunu göreceksiniz. 
 

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020, 22:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER