Mustafa Koçak kimdir? Mustafa Koçak neden öldü?

Mustafa Koçak kimdir? Mustafa Koçak neden öldü? Ölüm orucundaki Mustafa Koçak hayatını kaybetti. Ölüm haberinin ardından Mustafa Koçak'ın hayatı merak edilmeye başladı. Peki Mustafa Koçak kimdir? Mustafa Koçak neden öldü?

Mustafa Koçak kimdir? Mustafa Koçak neden öldü?

Mustafa Koçak kimdir? Mustafa Koçak neden öldü? Ölüm orucunun 297. gününde hayatını kaybeden Mustafa Koçak ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılmıştı. Ancak adil yargılanma talebiyle başlattığı ölüm orucunun 297. gününde hayata gözlerini yumdu. Ardından Mustafa Koçak ile ilgili araştırmalar yapılmaya başlandı. Peki Mustafa Koçak kimdir ve Mustafa Koçak neden öldü?

Mustafa Koçak kimdir?

Mustafa Koçak, devam eden soruşturma kapsamında, Savcı Kiraz'ı öldüren Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol'a silah temin etmek suçlamasıyla 4 Nisan 2017 tarihinde tutuklanmıştı. Koçak'ın tutuklanması yönünde ifade veren gizli tanık, Mustafa Koçak'ın bir konuşma sırasında Kiraz'ı öldüren Şafak Yayla'ya silahı temin ettiğini kendisine bizzat söylediğini iddia etmişti. Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, Berkin Elvan'ın öldürülmesinin yanı sıra Lobna Allami, Okan Özçelik, Volkan Kesanbilici, Erdal Sarıkaya, Aydın Aydoğan ve Burak Ünveren'in de aralarında olduğu, Gezi Parkı gösterileri sırasında yaralananlar hakkındaki soruşturma dosyalarını da yürütüyordu. 31 Mayıs 2015 tarihinde DHKP-C'li olduklarını belirtilen ve adliyeye avukat cübbesiyle girdikleri açıklanan Şafak Yayla Bahtiyar Doğruyol, Savcı Kiraz'ı makam odasında rehin alarak Berkin Elvan'ın ölümünden sorumlu olanların isimlerinin canlı yayında açıklanmasını istemişti. Bu talep yerine getirilirse savcı Mehmet Selim Kiraz'a bir şey yapılmayacağını ifade eden eylemciler üç saat mühlet vermişti. Ancak Kiraz'ın öldürülmesiyle sonuçlanan olayda rehineciler de düzenlenen operasyonda ölmüştü. Dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, "Teröristlerle telefonla iletişim kurulduğu bir anda, rehin alınmış olunan savcının odasından silah sesleri gelmesi üzerine emniyet birimlerimiz odaya operasyon yapmıştır" açıklamasını yapmıştı. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu da altı saate kadar her türlü yöntemin denendiğini ama çabaların karşılık bulmadığını söylemişti. Mustafa Koçak, 'adil yargılanma talebiyle' tutuklu bulunduğu İzmir Kırıklar 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevinden açlık grevine başlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2020, 17:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER