İstanbul'da feci kaza: Samet Güven ve Can Muhammed Ünlü öldü İstanbul'da feci kaza: Samet Güven ve Can Muhammed Ünlü öldü

Prof. Dr. Ahmet Ercan, İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı Sığacık Mahallesi'nde bulunan marinanın genişletilmesine karşı düzenlenen eyleme katılarak açıklamalarda bulundu.

Ercan, şunları söyledi:

"Deniz doldurulamaz. Koy doldurulamaz. Benim elimden gelse bunların hepsini yıktırırım ve yeniden Küçük Limanı tekrar gelecek nesiller için oluştururum.

"30 Ekim 2020'de meydana gelen depremin resmi büyüklüğü 6.6. Biliyorsunuz her depremin bir resmi büyüklüğü bir de gerçek büyüklüğü var. Ama depremin gerçek büyüklüğü 7. Doğanın bir kuralı vardır. Bir yerde bir doğa olayı olmuş ise bir deprem ya da bir süpürtü (tsunami) dalgası gelmiş ise gelecekte en az o büyüklükte bir daha olur.

Bu gördüğünüz belki yaşam süreniz içindeki ilk süpürtü (tsunami) dalgası. Ama bundan sonra da hep olacak. Çünkü milyonlardır yıldır bunlar hep oluyor. "Burada olabilecek en büyük deprem nedir" derseniz 7.3 dolayında bir deprem olabilir.

İlle de Sisam'da olacak depremden mi korkacağız? Hayır. Girit'te, Rodos'ta, İkaria'da ya da Sakız Adası'nda olabilecek bir depremin oluşturabileceği bir süpürtü (tsunami) dalgası aynı şekilde etkileyecektir."
 

Editör: Gürel Yurttaş