Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt'un liderliğinde hayata geçirilen "Deprem Dirençli Kent Esenyurt" programı çerçevesinde konuşan Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, vatandaşlara  uyarılarda bulundu.Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, halkın depreme karşı duyarlı olmasını ve kendilerini yönetenlerden bunu talep etmeleri gerektiğini belirtti.

Halkın deprem konusunda duyarlı olması gerekliliğine vurgu yapan Prof. Dr. Naci Görür, “Biz her depremde binlerce insanımızı bir gecede gömüyoruz, hiç de akıllanmıyoruz. Kendi ülkemize karşı bu önemli görevi yerine getirmemiz lazım. Bu ülkede insanım ölmesin demenin, kafayı kaldırmanın zamanı." şeklinde konuştu.

Naci Görür, "Onlara özellikle şunu söylemeliyiz; ‘Deprem siyaset üstü bir konudur." ifadesinde bulunarak şunları aktardı;

"Hangi partiden olursan ol, hangi siyasi görüşten olursan ol eğer beni yönetmek için adaysan, bu ülkede kentlerimi deprem dirençli hale getir. Bunun için gerekli planın, programın, niyetin olsun. Eğer o programın varsa oyum senindir’ dememiz lazım. Bu uyarıyı yapmadığımız sürece bu ülkede ne neslimizi ne de geleceğimizi sürdürebiliriz. Her depremde elli binleri bir gecede toprağa vermeye devam ederiz ve bütün dünyada bize kuşkuyla bakar” 

Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş'ten açıklama: "Öyle bir güce sahipler ki hiç korkmadan devlete meydan okuyorlar" Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş'ten açıklama: "Öyle bir güce sahipler ki hiç korkmadan devlete meydan okuyorlar"

Türkiye’nin deprem direnci bakımından başarılı olan diğer ülkelerden bir eksiğinin olmadığını vurgulayarak;“Esenyurt’u depreme dirençli kent haline getirmek mümkün. Bakın dünyada ‘deprem dirençli kentler’ oluşturmayı analitik düşünen çağdaş insanlar başarıyor. Örnekleri: Japonya, Meksika, Arjantin, Venezuela, İtalya. Bütün bu bölgelerde Türkiye’de görülen depremlerden daha büyük depremler oluyor. Bu ülkelerde yaşanan depremlerde 3-5 kişi tesadüfen hayatını kaybediyor. Bu büyük depremlerde bile normal yaşam kesintiye uğramıyor. Şu detaya özellikle dikkat çekmek istiyorum o ülkelerin birçoğunun ekonomisi bizden iyi değil, üstelik bilim ve teknolojileri de bizden daha iyi değil. Şimdi onlar bu işi yapmışlar ve başarmışlar. Bizim ülkemizde biz de bunu yapabiliriz, başarabiliriz. Bunları yapabilmek için tüm imkanlarımız var. Tek bir şey yok, o da; siyasi irade ve halkın talep etmedeki ısrarı. Bunlar olmadığı için de iş yürümüyor.”  söylemlerinde bulundu.

Editör: Nehir Durdağı