Anneler Günü hediyesi oğlu oldu

Yıllar boyunca çocuğu olmayacağı söylendi, doktorlar tüp bebek yaptırmasını tavsiye etti, tüp bebek yaptıramadı, büyük üzüntüler yaşadı. Umudunu kaybettiği sırada kısırlık ameliyatı oldu ve on yıl sonra yaşadığı mucize ile doğan oğlu, anneler günü hediyesi oldu.  

Anneler Günü hediyesi oğlu oldu

Kadın doğum servisinde sağlık çalışanı olarak çalışan, 10 yıldır evli olan ve doğumsal nedenlerden dolayı çocuğu olmayacağı söylenen ve büyük üzüntüler yaşayan Anne Dilara Duzcu, anneler günü haftası çocuğunu kucağına aldı. Yaşadığı mutluluğu doktoru ile birlikte anlatan Duzcu şöyle konuştu; “Doğumsal rahim kaynaklı bir sorunum vardı. 10 yıl boyunca gittiğim doktorlar çocuğumun normal yolla olmayacağını söylediler. Ameliyat yerine tüp bebek tavsiye ettiler. Ben de zamanla çocuğum olur diye düşünüyordum ama yıllar geçtikçe üzüntüm çoğaldı. Kadın doğum servisinde sağlık çalışanı olarak çalışıyordum ve hamile olan kadınları gördükçe anne olamam beni daha da üzüyordu. Oradan ayrılmayı çok istedim ama ekonomik nedenlerden dolayı işten ayrılamadım. Daha sonra görüştüğüm birçok doktordan sonra ilk kez Op. Dr. Hürkan Akyol Hocamız; “-seni ameliyat edebilirim” dedi ve ameliyattan üç ay sonra hamile kaldım. Şuan yaşadığım bir mucize. Bu mucize bana anneler gününde verildi çok şükür.”

Doğumsal anomali nedeniyle 10 yıldır çocuk sahibi olamayan ve kısırlık ameliyatından üç ay sonra hamile kalan Anne Dilara Duzcu’nun doktoru olan Çevre Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hürkan Akyol süreç hakkında bilgi verdi. “Çiftlerin düzenli cinsel ilişkide bulunmalarına rağmen, bir yıl içerisinde gebelik elde edilememesine infertilite (kısırlık) adı veriliyor. Kadın yaşına göre değişmekle birlikte kısırlık çiftlerin %15’ini etkilemektedir. Kısırlık %50 oranında erkek, %50 oranında kadına ait nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Kadına ait nedenler arasında fallop tüplerine ait nedenler, yumurtlama problemleri, yaş faktörü, endometriozis, rahim kaynaklı problemler sayılabilir. Burada annemizde, rahmin kısmen veya tamamen gelişmemiş olması nedeniyle rahim içinde rahim boşluğunu daraltan perde (septum) bulunuyordu. Biz, histeroskopi uygulaması ile rahim içinde bulunan perdeyi keserek annenin normal yollardan hamile kalmasını sağlayarak, annenin mutluluğuna ortak olduk” dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2019, 14:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER