Avrupa'da zehirlenmeye yol açtığı için toplatılan Kinder marka çikolatalar için Türkiye açıklaması

Türkiye'de de satılan ünlü bir markanın çikolatalarında gıda zehirlenmesi olan salmonella vakasının saptandığı ileri sürüldü. Çikolatalar İngiltere ve bazı ülkelerde toplandı. Firmadan Türkiye ile ilgili açıklama geldi.

Avrupa'da zehirlenmeye yol açtığı için toplatılan Kinder marka çikolatalar için Türkiye açıklaması

Türkiye'de de satılan dünyaca ünlü bir markanın çikolatalarında gıda zehirlenmesi hastalığı olan salmonella vakasının saptandığı iddia edildi.

İngiltere'de yayın yapan The Guardian gazetesindesi habere göre; Britanya Gıda Standartları Ajansı'nın salmonella salgını nedeniyle Kinder Sürpriz çikolatalarla ilgili uyarıda bulunduğu bildirildi.

Üretici firma Ferrero'nun ülkede ishal, kusma ve ateş gibi belirtiler gösteren salmonella vakalarının artması nedeniyle Kinder Sürpriz çikolataları toplatmayı kararlaştırdığı, tüketicilere de yememeleri için uyarıda bulunduğu ifade edildi.

İngiltere’de 60’tan fazla çocukta Salmonella tespit edilmesinin ardından incelemeler başlatıldı. İncelemeler neticesinde çocukların Ferrero’nun ürettiği Kinder Surprise yumurtalarını alıp yedikleri tespit edildi.
 
İngiltere Gıda Standartları Ajansı, çikolata firması Ferrero’nun salgınla ilgili soruşturmaların devam ettiğini ve bazı üretilen Kinder Surprise yumurta partilerinin geri çağırıldığını duyurdu.

Geri çağırmaların ana nedeni salmonella salgını bağlantısıyla ilgili olduğu açıklanırken son kullanma tarihi 11 Temmuz ve 7 Ekim 2022 tarihi arasında olan iki parti malın geri çağırıldığı belirtildi.

İngiltere Gıda Standartları Ajansı yetkilisi Tina Potter “Paskalya yaklaşırken küçük çocuklar arasında bu ürünün popüler olduğunu biliyoruz. Bu nedenle ebeveynleri evlerindeki ürünler konusunda kontrole çağırıyoruz” dedi.

Çikolata üreticisi Ferrero, son kullanma tarihlerinin dikkate alınarak ürünlerin yenilmemesi ve geri gönderilmesini talep etti.

TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Kinder'in üreticisi Ferrero Çikolata Türkiye, konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Ferrero Çikolata Türkiye tarafından ithal edilen ve satışa sunulan hiçbir ürün bahsi geçen durumdan etkilenmemektedir. Kinder Surprise ürünlerinin bazı ülkelerde çıkan Salmonella vakalarıyla olası bağlantısına ilişkin devam eden kalite süreçlerinde yerel otoritelerle iş birliği içerisinde hareket ediyoruz. Her ne kadar yapılan testler ve analizlerde piyasaya sürülen hiçbir Kinder ürününde Salmonella bulunduğuna dair bir bulguya rastlanmasa da tüketici sağlığını birincil önceliğimiz olarak kabul ederek bu konuyu çok ciddiye alıyoruz. Bu çerçevede, Belçika fabrikamızda üretilen ve tavsiye edilen tüketim tarihi 11 Temmuz 2022 ve 7 Ekim 2022 arasında olan ürünlerimizi istemli olarak toplatıyoruz.

Ferrero Çikolata Türkiye tarafından ithal edilip Türkiye’de satışa sunulan Kinder Surprise tekli ve Kinder Surprise 3’lü paket ürünleri Almanya fabrikamızda üretilmektedir, Kinder Surprise Maxi ürünlerimiz ise Belçika fabrikasında üretilmekte olup tavsiye edilen tüketim tarihleri ise yukarıda belirtilen tarihlerin dışındadır. Kinder Mini Egg, Kinder Egg Hunt Kit ve Kinder Schokobons ürünleri ise Ferrero Çikolata Türkiye tarafından ithal edilmemektedir. Dolayısıyla, Ferrero Çikolata Türkiye tarafından ithal edilen ve satışa sunulan hiçbir ürünümüzün bahsi geçen durumdan etkilenmediğini kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER