Bakanlık Hileli Ürünleri Açıkladı: Listede Ünlü Markalar da Var!

Tarım ve Orman Bakanlığı taklit ve tağşiş ürünleri kamuoyuna duyurdu. Bakanlığın yaptığı denetimler sonucu taklit, tağşiş veya ilaç etken maddesi tespit edilen toplam 229 firmaya ait 386 parti ürünü tespit edildi.

Bakanlık Hileli Ürünleri Açıkladı: Listede Ünlü Markalar da Var!

Tarım ve Orman Bakanlığı taklit ve tağşiş ürünleri kamuoyuna duyurdu. Bakanlığın yaptığı denetimler sonucu taklit, tağşiş veya ilaç etken maddesi tespit edilen toplam 229 firmaya ait 386 parti ürünü tespit edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yaptığı denetim sonucu zetinyağından çikolataya, et ürünlerinden içecek grubuna kadar bir çok üründe taklit, tağşiş ilaç etken maddeleri tespit edildi. Gurme Gıda şirketine ait Kangal Fermente Sucuk'ta domuz eti tespit edilirken, Koşuoğlu markanın sucuğunda ise  at eti tespit edildi. Deniz Börek Salonu'ndan müşterilere sunulan Kıymalı Çiğ Börek Harcı'nda da  at eti bulunduğu bildirildi. Süt ürünleri gruplarında da birçok üründe bitkisel yağ ve nişasta karıştırıldığı aktarıldı.

Migros'tan Alınan Banvit Marka Tavuğun İçinden İdrar Torbası Çıktı! HABERİNİ OKUYUN

FİRMANIN VE ÜRÜN ADLARI PAYLAŞILDI 

Laboratuvar sonucuna göre taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden, kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti veya seri numarasını içeren bilgilerin kamuoyuyla paylaşıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu uygulamamız tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması, sektörde haksız rekabetin önlenmesi, tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve firmaların güvenilir gıda üretiminin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır. Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde, Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikayet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır." 

1443 FİRMAYA DENETİM

Duyuruda, taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 229 firmaya ait 386 parti ürünün listesi yer aldı. Böylece ilk kamuoyu duyurusunun gerçekleştirildiği 2012 yılından bu yana 1443 firmaya ait 3 bin 202 parti ürün tüketicilerin bilgisine sunulmuş oldu. Duyuruda, alkolsüz içecekler, arıcılık ürünleri, baharat, bitki, çay ve kahve, bitkisel yağ ve margarin, çikolata ve kakao ürünleri, enerji içecekleri, et ve et ürünleri, şekerli mamuller, meyve ve sebze işleme ürünleri, kuru yemiş ve çerezler ile takviye edici gıdalarda taklit-tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen ürünlerin listesi yer aldı. Listede, firma adı, marka, ürün adı, uygunsuzluk nedeni ve parti numaraları sıralandı.

DOMUZ ETİ TESPİT EDİLDİ

Buna göre, kamuoyuyla paylaşılan alkolsüz içeceklerde ve takviye edici gıda ürünlerinde ilaç etken maddesi, ballarda taklit ve tağşiş yapıldığı belirlenirken, kuru yemiş kategorisindeki Antep fıstığı ürününde yer fıstığı görüldü. Şekerli mamullerde ilaç etken maddesi ve glukoz, meyve ve sebze işleme ürünleri kapsamında salçada ve baharatlarda gıda boyası saptanırken, bitki, çay ve kahve ürünlerinde de ilaç etken maddesi ve gıda boyası tespit edildi. Süt ve süt ürünlerinde ise nişasta, jelatin ve bitkisel yağ belirlendi. Bitkisel yağlara da farklı tohum yağları katıldığı anlaşılırken, denetimler sonucu, kırmızı et ve et ürünlerinde domuz eti, tek tırnaklı eti, at eti, soya, kanatlı eti, sakatat, deri dokusu ve baş eti tespit edildi.

İşte o ürünler...

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2020, 14:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER