Bebekle Aynı Kaşığı Kullanmayın!

Bebeğinizin mamasını yedirmeden önce aynı kaşık ile mamanın tadına bakmanız ve ardından yedirmeniz, ağzınızdaki bakterilerin bebeğe geçmesine neden oluyor. Bu nedenle sağlığı için, tadarken başka bir steril kaşık kullanmanız büyük önem taşıyor.

Bebekle Aynı Kaşığı Kullanmayın!

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, bebeği olacaklara ve anne-babalara önerilerde bulundu. Öncelikle anne-baba olmak isteyen ve yeni evlenecek çiftler, diş kontrollerini ihmal etmemeli çünkü birçok diş hastalığı ve diş eti sorunları sonraki nesillerde de görülebiliyor.

AYNI KAŞIKLA DEĞİL, BAŞKA KAŞIKLA

Bebeğiniz olduğunda mamaya geçtikten sonra da bu konuda yapmamanız gereken bir şey var... Mama yedirmeden önce aynı kaşıkla mamanın tadına, sıcaklığına bakmanız, bebeğiniz için çok sakıncalı. 

Ebeveynlerin ağzındaki bakteriler, mama yedirmeden önce aynı kaşıkla tadına bakılmasının ardından bebeğe bulaşıyor.

DOĞDUKLARINDA AĞIZLARI TAMAMEN STERİL

Bebeklerin ağızları, doğdukları zaman tamamen steril oluyor. Hiçbir çürüğe ve diş etine sebep olabilecek bakteri bebeğin ağzında yok. Ancak bakteriler, öpme, bebeğe mama yedirmeden önce aynı kaşık ile mamanın tadılması, aynı çatal-kaşığın kullanmılması ile bebeğe bulaşmaya başlıyor ve yaş ilerledikçe de çürüğe ve diş eti problemlerine neden olan bakteriler ağıza yerleşmiş oluyor ve sorunlar baş gösteriyor. Bebeklerin ve çocukların ağız ve diş bakımları iyi yapılırsa bu riskler minimumda kalacaktır.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2019, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER