Bilim Kurulu Üyesi Prof. Levent Yamanel'den hisseli kurban uyarısı

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, yaklaşan Kurban Bayramı'nda kurban kesecek kişileri uyardı.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Levent Yamanel'den hisseli kurban uyarısı

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle uyarılarda bulundu.

Yamanel, şunları söyledi:

- Kurban satış yerlerine girerken vatandaşların ateşinin ölçülmesi gerekiyor. 

- Yine çok kalabalık oluşturmayacak şekilde az kişiyle pazar içerisinde hareket edilmesi çok önemli. 

- Ayrıca hayvan alım satımında tokalaşmanın mümkün olduğu kadar yapılmaması gerekiyor. Kurban alım satımında el tokalaşması bizim kültürümüzde olan bir gelenek. Ama koronavirüs salgınının olduğu bu dönemde kurban alırken el tokalaşmasının yapılmaması bulaş açısından önemli bir önlem olacaktır.

- Büyükbaş hayvanlarda hisseli olarak alım yapıldığı için vatandaşların tanıdıkları ile değil de tek olarak kendilerinin alım işlemine gitmesi önemli. 
- Mümkün olduğu kadar az kişiyle kurbanın seçilip kurbanın kesim esnasında yine az kişiyle bu işlemlerin yapılması gerekiyor. 

- Ayrıca hayvan pazarlarında tek yön kuralı da getirilebilir. Vatandaşlar bir taraftan hayvan pazarına girip bir taraftan çıkabilir. 

- Az kişiyle kurban seçimine de gitmeye özellikle dikkat edilmesi gerekir. Çok kalabalık oluşturmamak amacıyla her aileden bir kişiyle seçim ve kesim uygun olur. 

- Kurban satıcılarının da mutlaka maske takması ve hijyen kurallarına uyması gerekiyor. Bu kişilerin yetkililer tarafından ateşlerinin ölçülmesi ve sık denetimlerinin yapılması da uygun olacaktır. 

- Ayrıca virüsün hayvanlardan insanlara geçtiğine dair bir veri yok. Ama yine de bazen insanlardan hayvanlara geçebiliyor. Bu nedenle oradaki hayvanlara da belli bir mesafede durmak önem arz edebilir.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER