Devlet özel hastanelere el koysun, yoksa batarız!

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Op.Dr. Reşat Bahat, koronavirüs nedeniyle devletin özel hastanelere el koymasını istedi

Devlet özel hastanelere el koysun, yoksa batarız!

Koronavirüsle mücadele tüm hızıyla sürerken özel hastaneler derneği başkanından çarpıcı bir talep geldi.

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Op.Dr. Reşat Bahat, devletin özel hastanelere el koymasını istedi.

Bahat, bu şekilde mücadelenin daha etkili yapılacağını söyledi.

Bahat, daha önce yaptığı açıklamalarda da şu ifadeleri kullanmıştı:

- Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Özel hastanelerin pandemi hastanesi ilan edilmesi yerinde bir karar.

- Türkiye’de özel sektörün yoğun bakımdaki büyüklüğü yüzde 30, İstanbul’daki yoğun bakım büyüklüğü ise yüzde 40. Yani özel sektörü bu konunun dışında bırakarak bugün salgını yönetseniz bile yarın yönetemezsiniz.”

- Özel hastanelerin toplam 45 bin yatağı bulunurken, koronavirüs vakalarının ihtiyaç duyabileceği erişkin yoğun bakım yatak sayısı ise 7.500 civarında.

- Bu süreçte özel hastanelerin en büyük sıkıntısı personel eksikliği. Salgın nedeniyle diğer hastaların da gelmesi nedeniyle maaşları veremez duruma geldik. 

- Kamu özellerin kaynaklarının tükenmesine izin verirse ve salgın iki aydan uzun sürerse dayanma gücümüz kalmaz ve hastaneler kamunun da işine yaramaz.

- Bu dönem bizim herhangi bir tartışmayı açabileceğimiz bir dönem olmamalı. Şu anda bu hastaneler aslında bizim değil, sadece kağıt üstünde bizim, bu hastaneler şu anda kamunun.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER