Dikkat, önemli uyarı: Bu içecekleri sakın içmeyin!

Bilim adamları yaptıkları araştırma sonunda diyet içeceklerin kalbe zarar verdiğini duyurdu

Dikkat, önemli uyarı: Bu içecekleri sakın içmeyin!

Fransa'da Ulusal Sağlık Enstitüsü ve Tıp Merkezi, 9 yıl boyunca 103.388 insanın verilerini inceleyerek yapay tatlandırıcı kullanılan ürünleri kullanan kişilerin kalp ve damar rahatsızlığı yaşaması riskinin çok daha yüksek olduğunu saptadı.

Diyet gazlı içecek tüketenlerin kalp krizi riski yaşama riskinin daha da yüksek olduğu açıklanırken, yoğurt, mısır gevreği ve ketçap gibi ürünlerde kullanılan yapay tatlandırıcıların da riski artırdığı belirlendi.

Bilim insanları, yarım kutu diyet gazlı içecekte bulunan 78 miligram şekeri bir günde tüketenlerin kalp krizi riskinin çok daha yüksek olduğunu tespit etti. Bu kişilerin kalp krizi riski 10 kat artarken, inme geçirme riski de 5 kat yüksek çıktı.

British Medical Journal isimli bilimsel dergide yayınlanan makalede, yapay şeker ve tatlandırıcıların şekere bir alternatif olmadığı vurgulandı.

9 yıl boyunca yaş ortalaması 42 olan katılımcıların her gün yedikleri kayıtlara geçerek bu sonuçlara ulaşıldı. Aynı araştırmada, “Yapay tatlandırıcı kullananlar daha genç ve kilolu olarak öne çıkarken bu ürünleri kullananların daha çok sigara içtiği, daha az hareket ettiği ve daha çok işlenmiş gıda ve tuz tükettiği de tespit edildi” yorumu yapıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER