Düzenli Saç Boyatmak Kanser Riskini Artırıyor!

ABD'li bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre saç boyası ve kimyasal saç düzleştirici kullanan kadınların, kullanmayanlara oranla kanser riskinin daha fazla olduğu keşfedildi. Siyahi kadınlarda ise bu risk daha yüksek.

Düzenli Saç Boyatmak Kanser Riskini Artırıyor!

International Journal of Cancer adlı bilimsel yayında yer alan çalışmada, saç ürünlerinin sağlık üzerindeki olası etkileri değerlendirildi.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri'nde çalışan bilim insanları, saç boyası ve kimyasal saç düzleştirici kullanan kadınların, bu ürünleri kullanmayanlardan daha yüksek kanser riski taşıdıklarını keşfetti.

International Journal of Cancer adlı bilimsel yayında yer alan çalışmada, 46 bin 709 kadının verileri incelendi. Buna göre kalıcı saç boyası kullananların meme kanserine yakalanma riski, yüzde 9 daha yüksek.

RİSK YÜZDE 60 DAHA YÜKSEK

Düzenli saç boyayan beyaz kadınlarda risk yüzde 8 artarken, Afro-Amerikalı kadınlarda daha yüksek risk artışı saptandı.

Buna göre 5 ila 8 haftada bir saç boyayan siyahi kadınların meme kanserine yakalanma riski yüzde 60 daha yüksek.

BİLİMSEL ÇALIŞMALARLA DESTEKLENMELİ

NIEHS Çevre ve Kanser Epidemiyoloji Grubu’nun başkanı ve çalışmanın sorumlu yazarı Dr. Alexandra White, “Araştırmacılar saç boyası ve kanser arasındaki olası ilişkiyi uzun süredir araştırıyor. Ancak sonuçlar tutarsız çıkıyor” dedi:

Çalışmamızda saç boyası kullanımıyla ilişkili, daha yüksek bir meme kanseri riski görüyoruz. Bu etki, saç boyalarını sık kullanan Afro-Amerikalı kadınlarda daha güçlü.

Geçici boya kullananlarda anlamlı bir risk artışı saptanmazken, kimyasal düzleştirme işlemi yaptıran kadınların meme kanserine yakalanma riskinin de arttığı belirtildi.

Araştırmacılara göre bu işlemi yaptıran kadınlardaki risk, yüzde 18 oranında artıyor.

Öte yandan araştırmacılar, bu sonuçların ileri bilimsel çalışmalarla desteklenmesi gerektiğini düşünüyor.

Sözlerine basın bülteninde yer verilen Dr. White konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: Sağlam bir öneride bulunmak için çok erken olsa da, bu kimyasallardan kaçınmak, kadınların meme kanseri riskini azaltmak için yapabilecekleri bir şey olabilir.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2019, 15:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER