Ekonomik Sorunlar Psikolojiyi Bozuyor

Ekonomik sıkıntılar hem ruhumuzu hem de aile yapımızı etkiliyor. Son yıllarda özelikle dar gelirli ve emekli insanların gelirlerinin düşmesi, ailelerini geçindiremeyecek hale gelmeleri soluğu psikolog ve psikiyatride almalarına sebep oluyor

Ekonomik Sorunlar Psikolojiyi Bozuyor

Ekonomik sıkıntılar hem ruhumuzu hem de aile yapımızı etkiliyor. Son yıllarda özelikle dar gelirli ve emekli insanların gelirlerinin düşmesi, ailelerini geçindiremeyecek hale gelmeleri soluğu psikolog ve psikiyatride almalarına sebep oluyor. Konu ile ilgili bilgisine başvurduğumuz, BUHA Psikolojik Danışmanlık Ve Eğitim Merkezinin sahibi, Uzman Psikolog Büşra Avcılar, ekonomik sıkıntı, terör, trafik gibi konuların, insanların ruh yapıları üzerinde onarılmaz etkiler bıraktığını anlattı. Büşra Avcılar'ın verdiği bilgiye göre geçim sıkıntısı ile intiharlar arasında da yakın bir ilişki var. 

AİLE KURMALARINI BİLE ETKİLİYOR

Avcılar, "Bunu Sosyolog Emil Durkheim'in araştırmalarında görebiliriz. Geçim sıkıntısı çeken yeni evli çiftler fazla çocuk yapmak istemiyorlar. Sebebi, bakamayız korkusu. Geçim sıkıntısı toplumsal ve de bireysel dengemizi bozuyor. Psikolojisi bozuk bir toplum haline geliyoruz. Geçim sıkıntıları gençlerin evlenmelerini aile kurmalarını bile etkiliyor. Çünkü masraf artıkça, gelir azaldıkça bu bireylerimizin cesareti kırılıyor. Sonuç olarak geçim sıkıntısı hem ruhumuzu hem de toplum yapımızı derinden etkiliyor" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Misafir
Misafir - 2 yıl Önce

Haberiniz çok doğru.AKP iktidarının ilk 10 yılında, belli bir yaşam düzeyine ulaşmış ,yaşam şartları iyileşmiş olan memur ve emeklileri,son yıllarda maaşlarının aşırı derecede erimesi nedeniyle,maalesef alışmış oldukları güncel hayatları bozulmuş,bozulmakta ve bunun sonucu kimisi açıkça kimisi gizlice psikolojik,psikayatrik yardım almaktadır.

SIRADAKİ HABER