Gıdada Yeni Dönem: Artık Menülerde De Yazacak!

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre artık restoran, kantin, hastane gibi yerlerde satılan yiyecekler için menülerde alerjen uyarısı yapılacak

Gıdada Yeni Dönem: Artık Menülerde De Yazacak!

Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği ile tüketicilere yönelik birçok önemli düzenleme 1 Ocak 2020 itibarıyla hayata geçirilecek. Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, bundan böyle restoran, kantin, okul ve hastane gibi yerlerde satılan yiyecekler için alerjen uyarısı yapılacak. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli konuyla ilgili açıklamalarda bulunurak 1 Ocak itibariyle hayata geçirilecek uygulamanın, tüketiciye sunulmasının zorunlu olduğunu aktardı. 

TOPLUMUN TÜM KESİMİNDE GÖRÜLÜYOR

Gıda alerjilerinin, çocuklarda yaygın olmak üzere, toplumun bütün kesimlerinde görülebildiğine, bunun da kişilerde farklı şikayetlere yol açtığına dikkati çeken Pakdemirli, "Alerjen bilgileri, afiş, yazı tahtası, menü gibi vasıtalarla tüketicilere sunulacak" açıklamasında bulundu.

ALERJİYE NEDEN OLAN BESİNLER SIRALANDI

Alerjiye veya intoleransa (tüketilen bir gıdanın içinde yer alan bir maddeye karşı sindirim sisteminin reaksiyonu) neden olan belirli madde ve ürünler ise 'gluten içeren tahıllar, yumurta, hardal, kereviz, yerfıstığı, acı bakla, balık, soya fasulyesi, sert kabuklu meyveler, deniz kabukluları ve yumuşakçaları, susam tohumu, süt ve bunların ürünleri ile kükürt dioksit ve sülfitler' olarak sıralandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER