Gıdada Yeni Dönem: Renkli Etiket Geliyor!

Obezite ile mücadelede yeni bir döneme giriliyor. Sadece obezite değil gıdaların içeriği hakkında daha detaylı bir bilginin yer alacağı renkli etiketlerde yağ ve tuz oranının seviyesi belirtilecek. Buna göre kişi kendine uygun olan ürünü tercih edebilecek

Gıdada Yeni Dönem: Renkli Etiket Geliyor!

Obezite ile mücadelede yeni bir döneme giriliyor. Sadece obezite değil gıdaların içeriği hakkında daha detaylı bir bilginin yer alacağı renkli etiketlerde yağ ve tuz oranının seviyesi belirtilecek. Buna göre kişi kendine uygun olan ürünü tercih edebilecek.

DAHA İYİ ANLAŞILMASI İÇİN ÖNEMLİ

TBMM Obezite ile Mücadele Alt Komisyonu’nda yaptığı sunum ile “renkli etiket” üzerinde Tarım Bakanlığı’yla görüşüldüğünü ifade eden Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Doç. Dr. Nazan Yardım, yeni uygulama ile kişilerin gıdaların paketlerinde belirtilen besin değerleri bilgilerinin çok iyi anlaşılamadığı için daha açık ifadeler kullanılması gerektiğini belirtti. Nazan Yardım, daha iyi anlaşılması gereken yağ ve tuz oranındaki dozun İngiltere’de de epeydir kullanılan ön yüz etiketleme sistemiyle daha iyi belirtileceğini ifade etti.

YAĞ ORANI SINIRIN ÜZERİNDEYSE KIRMIZI ETİKET GELECEK

Besinlerin yağ ve tuz oranlarındaki değer tavsiye edilen miktarın üzerine çıktığı noktada kırmızı etiket bir uyarı görevi görecek. Özellikle Hipertansiyon, Diyabet gibi rahatsızlıklardan muzdarip kişiler açısından işlevsel olacak projenin Tarım Bakanlığı ile görüşüldüğü ve ilerleme kaydedildiği öğrenildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER