İnanılmaz iddia: Koronavirüs kitini Türk şirketi üretiyor, Türkiye almıyor

Türkiye'de Abdühlamid döneminde farklı aşılar üretimi için çalışmalar var. Cumhuriyetin ilk yıllarında da sürmüş. Ancak Demokrat Parti döneminde bitmiş. Şimdi de bir Türk şirketi koronavirüs tespit kiti üretiyor ve 10 ülkeye ihraç ediyor ama...

İnanılmaz iddia: Koronavirüs kitini Türk şirketi üretiyor, Türkiye almıyor

İnanılmaz iddiayı Habertürk yazarı Fatih Altaylı kaleme aldı. 

Altaylı, "Yerli ve milli diyerek beni güldürmeyin lütfen" başlıklı yazısında Türkiye'nin aşı konusunda geçmişteki çalışmalarını anlatırken, "18. yüzyılda başlayan bu çabalar sırasında özellikle ilk çiçek aşısının tam bir formülasyon şeklinde olmasa da Türkiye’de üretildiği, çiçek hastalığı döküntülerinden elde edilen sporların çiçek hastalığının tedavisinde kullanılması ile mortalitenin düşürüldüğünün anlaşılması üzerine Sefire Lady Montague’nün bu aşıyı Türkiye’den Avrupa’ya götürdüğü biliniyor" ifadelerini kullandı.

Abdülhamid döneminde farklı aşıların üretimi için Pasteur'un ekibiyle ortak çalışmalar yürütüldüğünü vurgulayan Altaylı, "Cumhuriyet’in ilk yıllarında bu çalışmalar sürüyor. Sağlık Bakanı Dr. Refik Saydam aşı üretimine özel bir önem veriyor.

Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsü içinde aşı fabrikaları kuruluyor. Ancak Demokrat Parti döneminde, muhtemelen dış baskılar sonucu Türkiye aşı üretimini yavaşlatıyor, araştırmalar durduruluyor ve üretim fiili olarak bitiyor. Şimdilerde yeniden bazı faaliyetler var ama yeterli değil" diye yazdı.

Altaylı'nın yazısındaki inanılmaz iddia ise şöyle:

Gelelim niye aşı üretmiyoruz sorusunun yanıtını aramaya.Bu işleri devletten çok özel laboratuvarlar yapıyor şimdilerde. Devletler de bunları destekliyor. Bakın size komik bir şey anlatayım. Komik mi trajik mi siz karar verin.

Biliyorsunuz bugünlerde Corona ile uğraşıyoruz. Türkiye’de bu işlerle uğraşan bir firma var. Adı Anatolia Genetik. Bu firma şimdilerde corona virüs tespit kiti üretiyorlar. Yani corona şüpheli hastalarda virüsün olup olmadığını ortaya çıkaran bir test.

Bir Türk firması olan bu Anatolia Genetik şu anda dünyanın 10 farklı ülkesine corona virüs tespit kiti ihraç ediyor.

Ancak bir ülkeye giremiyorlar bir türlü. O ülke hangisi biliyor musunuz? Söyleyeyim de ister gülün ister ağlayın.

O ülke Türkiye. Yerli ve milli corona kiti 10 ülkeye gidiyor Türkiye almıyor. Sonra siz sorun kendinize “Bizde niye aşı üretilmiyor” diye. Üretip ne yapsınlar! Kendilerine mi aşı yapsınlar!"

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2020, 13:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER