İstanbul'da Zehirli Midye Alarmı!

Ülkemizde sokak lezzeti kültürünün en önemli parçalarından midye için konuşan İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nuray Erkan Özden midye tüketimi konusunda İstanbul halkını uyardı

İstanbul'da Zehirli Midye Alarmı!

Ülkemizde sokak lezzeti kültürünün en önemli parçalarından midye için konuşan İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nuray Erkan Özden midye tüketimi konusunda İstanbul halkını uyardı.

BAKANLIĞIN ONAYLADIĞI YERLERDEN TOPLAYIN

Bakanlığın onayladığı yerlerin haricinde kaçak şekilde toplanan midyeler kontrolsüzce tüketiciye sunuluyor, özellikle Tuzla Tersaneler bölgesinde bir grubun kendi olanaklarıyla denize girip midye çıkardığı görüntüler bölgenin suyu kirli metaller ve atıklarla karıştığı için gündeme gelmişti. Prof Dr. Özden bu kirli atıkların midyeye etkisi üzerine “Suyu filtre ederek beslendiği için, suda mevcut bulunan tüm kimyasal ve mikrobiyolojik kirliliği bünyesine alan indikatör bir mikroorganizma. Yani o bölgede bir kirlik söz konusu ise midyeyi biz indikatör olarak değerlendiriyoruz. Bu anlamda birtakım sağlık problemlerini de beraberinde getiriyor" açıklamasında bulundu ve sudaki bütün kimyasal maddeleri içerisinde tuttuğunu dile getirdi.

BİRÇOK HASTALIĞI BERABERİNDE GETİREBİLİR

Fabrikalaşmanın yoğun olduğu yerlerdeki denizlerden midye toplanmaması gerektiğini söyleyen Özden, içerisine yerleşen kimyasalların mikrobiyolojik kirliliğe sebep olabileceğini ve yavaş yavaş ilerleyerek rota virüs, hepatit, kolera gibi rahatsızlıklar meydana getirebileceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2019, 14:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Merve ÇETİN
Merve ÇETİN - 3 yıl Önce

YAHU ŞU SU ÜRÜNLERİ FAKÜLTESİ, ÇAKMA ADIYLA NAMI DİĞER SU BİLİMLERİ FAKÜLTESİ YETKİ SAHİBİ OLMADIĞI ALANDA HALK SAĞLIĞI ADINA AÇIKLAMA YAPMAYI HER DÖNEM NEDENSE ÇOK SEVİYOR. ÖĞRENCİSİZ KALAN, KONTENJANI NERDEYSE TÜMÜ BOŞ KALAN SU ÜRÜNLERİ FAKÜLTELERİNİN REKLAM KOKAN HAREKETLERİ BUNLAR. BIRAKIN DA HALK SAĞLIĞI ALANINDA GEREKLİ AÇIKLAMALARI YETKİS SAHİBİ HEKİMLER, SAĞLIK PERSONELLERİ VERSİN.
Su Bilimleri Mühendisi (Su ürünleri mühendisi) kendi alanında neden çalışmayıp sağlık alanına burnunu sokar bilinmez.

SIRADAKİ HABER