İşte vaka artışının 3 nedeni! Prof. Müftüoğlu'ndan kritik uyarı: Bu insanlardan uzak durun!

Koronavirüs vakaları giderek artarken, Prof. Dr. Osman Müftüoğlu'ndan kritik uyarılar geldi. Müftüoğlu, vaka artışının nedenlerini de sıraladı

İşte vaka artışının 3 nedeni! Prof. Müftüoğlu'ndan kritik uyarı: Bu insanlardan uzak durun!

Türkiye'de koronavirüs vakaları ve vefat sayıları giderek rekor ölçüde artarken, ünlü profesör Osman Müftüoğlu'ndan kritik uyarı geldi.

Vaka artışlarını 3 nedene bağlayan Müftüoğlu, Hürriyet'teki yazısında şu ifadeleri kullandı:

- VAKA sayılarındaki muazzam artışın bana göre 3 önemli nedeni var:

- BİRİNCİSİ: Ev içi bulaşlarındaki artış korkunç boyutlara varmış durumda. Dikkatsizlik, özensizlik, biraz da bilgisizlik ve lakaytlık ile birleştiğinde çoğu evde neredeyse bir çeşit “ev içi salgın” durumu yaşanıyor.

- İKİNCİSİ: Toplu taşıma araçlarındaki tedbirsizlikler de mühim bir salgın tetikçisi haline geldi. Aşırı yolcu yükü özellikle belirli saatlerde muazzam bir virüs
trafiğine olanak sağlıyor.

- ÜÇÜNCÜSÜ: İşyerlerindeki bulaşlarda da ciddi artışlar var. Kademeli mesai uygulamasına yeniden ve sıkı bir şekilde geçmek için neden hâlâ bekliyoruz, anlamak mümkün değil.

- Kısacası önümüzdeki günler “biraz” değil, çok “zor” günler. Uygulaması mümkün olmayan “tam kapanma” gibi tekliflerle, tartışmalarla vakit geçirmeyi bir kenara bırakıp öncelikle bu 3 gündem üzerinde yoğunlaşmamız gerekiyor. Kısacası çok daha dikkatli, çok daha tedbirli, çok daha “korumalı ve mesafeli!” olmamız
gereken günlerdeyiz.

- Bu yeni mutant virüs yani ortalığı kasıp kavuran “İngiliz mutantı” sadece daha kolay bulaşmıyor. Bu yeni virüsün oluşturduğu hastalık tablosunda da farklı bazı belirtiler var. 
- Örneğin, daha önceki vakalarda çok sık görülen ateş, öksürük ve benzeri belirtiler yerlerini İngiliz mutantı virüsüne yakalananlarda “HAPŞIRMA, GENİZ VE BURUN AKINTISI, İŞTAHSIZLIK VE TİTREME” gibi daha önce pek de alışık olmadığımız yeni belirtilere bırakmış gibi görünüyor. Daha doğrusu COVID-19’un eski işaretlerine ek olarak son zamanlarda bu 4 belirtiye de sık sık rastlıyoruz. 

- Bu nedenle hapşırma, burun akıntısı, boğazda yanma gibi klasik nezle belirtisi yaşayanların da muhtemel bir COVID-19 enfeksiyonunu erken yakalayabilmek amacıyla vakit geçirmeden bir PCR testinden geçmelerinde fayda var.
 

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2021, 09:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER