Kedilerden İnsana Coronavirus Bulaşır Mı?

Çin’de 300’den fazla can alan salgın tüm dünyada panik yaratırken, salgına neden olan yeni tip Coronavirus Türkiye gündeminin de ilk sıralardaki yerini koruyor

Kedilerden İnsana Coronavirus Bulaşır Mı?

Çin’de 300’den fazla can alan salgın tüm dünyada panik yaratırken, salgına neden olan yeni tip Coronavirus Türkiye gündeminin de ilk sıralardaki yerini koruyor. Konuya ilişkin her gün farklı meslek mensuplarından alınan görüşler yayınlanıyor, özellikle sosyal medyada yapılan çok sayıda paylaşım kafaları karıştırıyor.

Bu görüşlerin birçoğunun somut verilere dayanmadığını belirten İstanbul Veteriner Hekimler Odası (İVHO), Coronavirus infeksiyonları ve bulaşma yollarına açıklık getirdi.

BİLGİ KİRLİLİĞİ KEDİLERİ TEHDİT EDİYOR

Son günlerde sosyal medyada kedilerden insanlara Coronavirus bulaştığı iddialarının dolaştığına dikkat çekilen açıklamada, bu tür paylaşımların bilgi kirliğine yol açtığı, belki de hayvanların sokağa atılmasına neden olduğu vurgulandı.

Vatandaşlardan gelen çok sayıda soru nedeniyle konunun uzmanı ve İVHO Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz şu bilgileri verdi: Coronaviruslar, Coronaviridae ailesinde yer alan RNA’lı virüslerdir. Genetik değişime yatkındırlar. Bu virüsler, hayvanlarda birçok türde ve insanlarda infeksiyonlara neden olmaktadır. Her hayvan türüne ve insana (Örneğin yarasa, Feline, bovine, avian, human gibi) özgü Coronaviruslar mevcuttur.

Bunlar genetik değişim sonucu bir türden diğerine adaptasyon yeteneği kazanarak infeksiyon oluşturma yeteneği kazanabilirler. Örneğin yarasadaki SARS-Coronaviruslar değişime uğrayarak (yeni tip SARS-Coronavirus) insanlarda infeksiyon oluşturabilir. Çin’de şu anda yaşanan salgın bu duruma örnektir.

SARS ÇİVET VE YARASALARDAN, MERS DEVELERDEN BULAŞIYOR

Günümüzde hayvanlardan insanlara geçebilen Coronaviruslar SARS ve MERS Coronaviruslardır. SARS-Coronavirus çivetlerden ve yarasalardan, MERS-Coronavirus ise develerden bulaşabilmektedir.

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı’nda sığır, kedi ve kuş Coronavirusları ile soyağacı (filogenetik) çalışmaları yapılmış ve bu virüslerin genetik olarak insan Coronaviruslarından farklı olduğu görülmüştür. Mevcut verilere göre, kediler de dahil evcil hayvanlardaki Coronaviruslar genellikle insana bulaşmamaktadır.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2020, 11:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER