Kızılay: "Tedbir alınmazsa 1 kişi 406 kişiye koronavirüs bulaştırır"

Tüm dünyada sosyal hayatı durdurma noktasına getiren koronavirüs tedbirleri kapsamında Kızılay, salgından enfekte olan kişinin tedbir almadığı sürece 1 kişinin 406 kişiye koronavirüs bulaştıracağını açıkladı

Kızılay: "Tedbir alınmazsa 1 kişi 406 kişiye koronavirüs bulaştırır"

İlk kez Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs dünya genelinde 171 ülkeye yayıldı. Koronavirüs kaynaklı ölüm sayısı ise 13 bini geçti Türkiye'de ölüm sayısı ise 21 olarak kaydedildi. 

Salgını engelleyecek bir çözüm hala yok

Koronavirüs salgınına karşı birçok ülke aşırı geliştirme çalışmalarına başladı. Ancak şu ana dek salgını engelleyecek hiçbir çözüm bulunamadı. Bundan dolayı yetkililer koronavirüsten korunmak için sosyal mesafe ve hijyene özellikle dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor. Dünya Sağlık Örgütü kimsenin zorunda kalmadıkça dışarı çıkmasını önermiyor.

En az 1 metre uzaklık bulunmalı

Çevresinde hapşıran, öksüren insanlarla ise en az 1 metre uzaklık olması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor. Uzmanlar hastalığı atlatmanın en önemli adımlardan birinin de sosyal mesafeyi korumak gerektiğini belirtiyor. 

Konuyla ilgili olarak Türk Kızılay'ı Twitter'dan sosyal mesafenin önemini anlatan paylaşımda bulundu. 

Türk Kızılay'ının sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

"UYARIYORUZ

Enfekte olan biri tedbir almazsa 406 kişiye, daha dikkatli davranarak sosyal mesafeyi azaltırsa sadece 2,5 kişiye virüs bulaştırır. Bu #Pazar #EvdeKal."

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2020, 15:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER