Kuyruk yağı zamlanınca kasaplar çareyi onda buldu!

Kuyruk yağının kilosu 55 ile 65 lira arasında satılınca bazı kebapçılar ucuz maliyetli olan kavram yağı kullanmaya başladı. Bazı kebap ustaları ise kebapta ’kavram’ yağı kullanmanın yanlış olduğunu belirtti

Kuyruk yağı zamlanınca kasaplar çareyi onda buldu!

Kuyruk yağının kilosu 55 ile 65 lira arasında satılınca bazı kebapçılar ucuz maliyetli olan kavram yağı kullanmaya başladı. Bazı kebap ustaları ise kebapta ’kavram’ yağı kullanmanın yanlış olduğunu belirtti.

'Kaliteden kaçıyorlar'

25 yıllık kebap ustası Saltuk Yeter, "Orijinal bir kebap dana, kuzu ve kuyruk yağından yapılır. Son dönemlerde kuyruk yağında müthiş bir artış var. Bu da bazı kebapçıların işine gelmiyor ve mecbur kaliteden kaçınarak kavram yağı kullanıyorlar. Hayvanın iç yağı lezzeti etkiliyor. Daha çok dürümcüler yapıyor ve kebap için bu yağ uygun değil. Kebaba kavram yağı konulmaz. Kuyruk ise yağı et fiyatını solladı. Kuyruk yağı da yok piyasada. Kebap fiyatlarına biz yansıtmadık. Yapacağımız başka bir şey yok" dedi.

Piyasaya kısıtlayarak veriliyor

Kebapçı dükkanı sahibi Can Okan, "Kuyruk yağının et fiyatlarını geçmesinin sebeplerinden en büyük nedeni hayvan üreticilerinin piyasaya kuyruk yağını kısıtlayarak vermelerinden dolayıdır. Etten daha pahalı kuyruk yağı olabilir mi? Oldu işte denetim eksikliğinden dolayı, arada biz kalıyoruz ve ezilen biz oluyoruz. Satacağımız ürünlere de zam yapamıyoruz. Çalıştığı elemanın veya kirasını veremeyecek duruma gelenler oluyor. Bu denetim boşluğunu giderirsek çok iyi olur. Kuyruk yağı olmadan kebap olmaz. Kuyruk yağına bir anda zam geldi" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER