Litresi 100 liraya eşek sütü içti, eşek çarpmışa döndü!

Antalya'da çiftliklerde üretilen ve başta kanser olmak üzere bir çok hastalığa iyi geldiği ileri sürülen eşek sütünün kanıtlanmış hiçbir yararının olmadığı belirlendi. Hatta eşek sütünün çok tehlikeli sonuçlarının olabileceği de bildirildi

Litresi 100 liraya eşek sütü içti, eşek çarpmışa döndü!

Eşek sütü son dönemde en çok aranan ürünlerden oldu.

Antalya'da çiftliklerde üretilen eşek sütünün başta kanser olmak üzere pek çok hastalığa iyi geldiği ileri sürülüyor ve litresi 100 liraya satılıyor.

Ancak yapılan son açıklama eşek sütünün hiçbir yararının bulunmadığını ortaya koydu. Hatta bazı insanlarda alerjik rahatsızlıklara da yol açabileceği belirtildi. 

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Coşkun Usta, fiyatından da yola çıkılarak çare arayan insanların bu arayışlarını kullanarak bir suistimal uygulandığını anlattı. Prof. Dr. Usta, “İşin içinde suistimal var. Faydalı bile olsa bu fiyatlarda satılması hiç doğru değil. Her hayvanın sütü, o hayvanın gelişimi için uygundur. Anne sütü de insana uygundur. İçindeki proteinlerin ölmemesi lazım. Eşek sütünü öyle koşullarda içiriyorlar ki bir süre sonra o proteinler ölüyor ve hiçbir faydası kalmıyor. Kanseri önlediğine dair hiçbir çalışma yok. Bu kadarcık basit bilgilerle ‘kansere iyi geliyor’ denmesi bir suistimaldir” diye konuştu.

Eşek sütünün ölümle sonuçlanabilecek kadar tehlikeli sonuçları olduğuna da dikkati çeken Prof. Dr. Usta, “Bir kadın bu sütten içtiği için vücudu alerjik reaksiyon gösterdi. Ölümle sonuçlanacak kadar kötü bir duruma geldi. 25 yaşındaki bir kadın eşek sütü içtikten yalnızca 5 dakika sonra alerjik reaksiyonla karşılaşıp, ölümün kıyısına geldi. 2017 yılında British Association of Dermatologists dergisindeki makalede kadının gözlerinin şiştiği, vücudunun değişik noktalarında kızarıklar ve kabarcıklar oluştuğunun ele alındığı belirtilerek, eşek sütünün kadında yüksek alerjenik reaksiyona sebep olduğu bildirildi” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER