Özel hastanelere koronavirüs ayarı

Sık sık gündeme gelen "Özel hastanelere koronavirüs için giden yoğun bakım hastalarından para alınıyor" şikayeti üzerine harekete geçen SGK, Sağlık Uygulama Tebliği'nde deşiklik yaptı

Özel hastanelere koronavirüs ayarı

Koronavirüs salgınının başından itibaren özel hastanelerin yoğun bakımdan para alıp alamayacağı tartışma konusu olmuştu.

Yetkililerin "Alınamaz" demelerine rağmen sık sık "Özel hastanelere koronavirüs için giden yoğun bakım hastalarından para alınıyor" şikayeti yapılıyordu. 

Bu gelişme üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Sağlık Uygulama Tebliği´nde (SUT) değişikliğe gidilerek 'acil hal' tanımı yeniden belirlendi. 

Değişiklikle koronavirüse yönelik tanı ve tedaviler, hastanelerde ücret alınmayan işlemler arasına eklendi. 

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan tebliğine göre; acil hal tanımı, “Ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığı veya başka bir sağlık kuruluşuna nakli halinde hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumlar ile pandemi süresince pandemi olgularına yönelik tanı ve tedavileri kapsamaktadır. Bu nedenle sağlanan sağlık hizmetleri acil sağlık hizmeti olarak kabul edilir” şeklinde yeniden belirlendi.

Tebliğle birlikte ayrıca, pandemi süresince pandemi olguları tanı ve tedavileri hastanelerce ücret alınmayacak işlemlere eklendi.

Bu değişiklikle birlikte acil ve yoğun bakım sonrası da corona virüsü hastalarından ilave ücret alınmayacak.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2020, 14:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER