Peygamber süpürgesi koronaya iyi mi geliyor? DSÖ'den açıklama

Koronavirüs salgını dünyada sürerken, çaresini arama çalışmaları da devam ediyor. Son iddia peygamber devesi isimli bitkinin iyi geldiği şekinde. Ancak Dünya Sağlık Örgütü uyarı yaptı

Peygamber süpürgesi koronaya iyi mi geliyor? DSÖ'den açıklama

Koronavirüs salgını için ilaç ve aşı çalışmaları sürerken, şifa olduğu gerekçesiyle çeşitli bitkilerden yapılan karışımlar da öne çıkmaya başladı.

Afrika'da da "peygamber devesi" isimli bitkiden yapılan karışımın koronavirüse iyi geldiği gerekçesiyle pek çok ülkede dağıtılmasına başlandığı belirtildi.

Madagaskar Devlet Başkanı Andry Rahoelina'nın bu bitkinin iyi geldiğini açıklamasının ardından yoğun bir ilgi başladığı ve Afrika ülkelerinde kullanıldığı ifade edildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada  “Tedavi, geleneksel uygulamadan türetilmiş olsa bile, karışımın etkileri sıkı bir klinik araştırmalardan geçmesi kritik önem taşıyor” ifadesini kullandı.

Klinik bir araştırma olmadan birçok bitkinin önerildiğini ve bu bitkilerin kullanımının insan hayatını tehlikeye sokabileceğini belirten DSÖ yetkilileri, özellikle sosyal medyada yanlış bilgilere karşı dikkatli olunması konusunda uyardı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER