Sağlık Bakanı Koca DSÖ’ye Türkiye’yi anlattı: Nasıl başardık?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Ghebreyesus'un bilgilendirme toplantısına telekonferansla katılan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin koronavirüsle olan mücadelesini anlattı

Sağlık Bakanı Koca DSÖ’ye Türkiye’yi anlattı: Nasıl başardık?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Ghebreyesus'un telekonferans yöntemiyle tüm dünyada canlı yayınlanan bilgilendirme toplantısına Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da katıldı. 

Direktörün açılış konuşmasından sonra söz alan Koca, şu ifadeleri kullandı:

- Biz her zaman güçlü bir DSÖ'ye olan ihtiyacın altını çizdik. Bu eşi benzeri görülmemiş tehdit karşısında, dayanışma en önemli silahımızdır. Bu süreçte, çatışmaları, karşıt görüşleri bir kenara bırakıp ilk olarak çözüme odaklanmalıyız. 

- Bu zorlu günleri atlattıktan sonra ise nerede yanlış yaptığımızı hep birlikte değerlendirmeliyiz.

- Biz Türkiye'de tedavide başarılı sonuçlar aldık. Ölüm oranı düşük kaldı, vaka artışı yavaşladı.

- Şu ana kadar yaptığımız toplam test sayısı 991.613'tür. Dünkü günlük test sayımız ise 43.498'dir. Bu anlamda da çok önemli bir kapasite geliştirdiğimizi düşünüyorum.

- Erken tedavi protokolleri sayesinde hastalığın pnomoniye doğru ilerleme oranını yüzde 60'tan yüzde 12'ye düşürdük.

-  Tedavinin ileri safhalarında entübasyon için acele etmeyerek hastalara yüzüstü pozisyonda hızlı akım oksijen tedavisi vererek olumlu sonuçlar aldık.

- Entübe edilmeyen hastaların iyileşme oranlarında anlamlı bir yükseklik yakaladık. Buna paralel olarak yoğun bakıma giren hastalarda vefat oranı da progresif bir şekilde yüzde 58'den yüzde 10'a düşüş göstermiştir. 

- Filyasyon çalışmalarıyla ortalama 44 saatlik bir süre içinde temaslıların yüzde 99'una, yani yaklaşık 455 bin kişiye ulaşıldı.

- Alınan tedbirlerle Türkiye ilk ölüm vakasından sonra 30'uncu günde pik seviyesini yakalamıştır. 

- Ülkemiz virüsün en geç girdiği ülkelerden birisi olmuş, piki erken dönemde yakalamıştır. Vaka-ölüm oranı bakımından da Avrupa'nın düşük ülkelerinden birisi olmuştur. 

- Bu iniş trendini sürdürmek adına ülkemiz, tedbirleri bir süre daha devam ettirme niyetindedir. Düşük rakamlara kanarak rehavete kapılmayacaktır.
 

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2020, 22:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER