Sağlık Bakanlığı'ndan flaş açıklama: Artık bunları yapmak yasak!

Sağlık Bakanlığı, normalleşme sürecinde koronavirüse karşı yeni önlemleri açıkladı

Sağlık Bakanlığı'ndan flaş açıklama: Artık bunları yapmak yasak!

Sağlık Bakanlığı, yazılı bir açıklama yaparak normalleşme sürecinde koronavirüse karşı sektörlere yönelik yeni tedbirleri açıkladı.

Bakanlık tarafından hazırlanan rehberlerin 'COVİD-19 Sağlık Yönetimi ve Çalışma Rehberi' başlığı altında toplandığı, 11 sektöre yönelik alınması gereken tedbirlerin ise ilk kez yayımlandığı belirtildi.

Rehberde; 'Beyaz eşya ve mobilya mağazalarında', 'kozmetik ve parfümeri mağazalarında', 'akaryakıt istasyonlarında', 'market ve süpermarketlerde', 'oto yıkamalarda', 'oto servis, tamirhaneler ve lastikçilerde', 'oto galeri ve oto kiralama işletmelerinde', 'ofis ve büro sisteminde faaliyet gösteren tüm işletmelerde', 'emlakçılar ve gayrimenkul danışmanlık ofislerinde', 'elektronik ve telekomünikasyon mağazalarında' ve 'tesisatçılarda' alınması gereken önlemler yayımlandı.

Kararlar şöyle:

- Beyaz eşya ve mobilya mağazalarında çalışan ve müşteri dahil 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde içeriye müşteri alınacak.

-  Kozmetik ve parfümeri mağazalarında, iş yeri girişinde müşteriler tarafından kullanılmak üzere el antiseptiği veya en az yüzde 70’lik alkol içeren kolonya bulundurulacak.

- Akaryakıt istasyonlarında maskesiz ve maskeyi uygun şekilde kullanmayan müşteriler içeri alınmayacak.

- Oto yıkamalarda ile oto servis, tamirhaneler ve lastikçilerde, müşteriler ve çalışanlar için el antiseptiği bulundurulacak.

- Oto galeri ve oto kiralama işletmeleri, ofis ve büro sisteminde faaliyet gösteren tüm işletmeler, emlakçılar ve gayrimenkul danışmanlık ofisleri ve tesisatçılarda iş yerine misafir alınmayacak.

- Elektronik ve telekomünikasyon mağazalarında müşterilerin sadece teşhir ürünlerini incelemelerine izin verilecek.


 

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2020, 13:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER